Медия без
политическа реклама

България ще подобрява пътища и жп линии за военни цели

Това ще става с европейски средства в рамките на т.нар. "военен Шенген", който ни свързва с Румъния и Гърция

Атанас Запрянов
Илияна Димитрова
Атанас Запрянов

България активно работи, заедно с Гърция и Румъния, в осигуряването на европейско финансиране за определени инфраструктурни проекти, които да бъдат ползвани за военни цели, но да носят полза и за гражданската икономика.

Това обясни пред депутатите тази сутрин военният министър Атанас Запрянов. Той беше повикан на изслушване в парламента тази сутрин по искане на "Възраждане". Националистите искаха от него и премиера Димитър Главчев да отговорят на въпроси за споразумението с Атина и Букурещ, както и за евентуално поети ангажименти от българската страна на наскоро провелата се среща на върха на НАТО във Вашингтон. Главчев не дойде, така че бремето да отговаря на депутатите падна само върху Запрянов.

Министърът изтъкна, че придвижването на военния персонал и бойна техника трябва да бъде осигурено още в мирно време. За целта трябва да се хармонизират условията за използване на коридорите, определените в отбранителните планове за развръщане на военни сили. Това може да се затрудни от различните и сложни национални правила за преминаване на граници, липсата или недостатъчно развитата национална инфраструктура, координацията при нейното използване.

Затова ЕС има инициатива за повишаване на военната мобилност между страните-членки, която да осигури бързото придвижване на бойни части и техника в мирно време, както и при кризи и конфликти. Това е и основно направление за сътрудничество между ЕС и НАТО, което се осъществява под егидата на Европейската агенция за отбрана. Работи се чрез целенасочени инвестиции в транспортната инфраструктура на Европа с 25.81 милиарда евро, осигурени в настоящия програмен период на ЕС. Европейската комисия осигурява до 50 процента от финансирането по транспортни проекти, което при определени обстоятелства може да достигне до 80 процента. Останалото трябва да дойде от страните-членки.

Запрянов посочи, че България е кандидатствала с проекти за изграждане, развитие и модернизиране на участъци и обекти от транспортната ни инфраструктура, които са част от коридорите, необходими за военни цели. Сред проектите са мост през река Дунав между Русе и Гюргево, пътни участъци като Бяла-Велико Търново и др.

Военният министър разказа, че България, Гърция и Румъния са инициирали съвместен проект, с който искат да изградят "хармонизиран коридор за военна мобилност в рамките на трансевропейската транспортна мрежа". Министрите на отбраната на трите страни са подписали меморандум на срещата на НАТО във Вашингтон. Това разбирателство, наричано "военен Шенген", всъщност засяга облекчаването на граничните процедури при преминаването на войски през нашата територия, обясни Запрянов.

Но разбирателството между трите страни цели да покаже на ЕК, че определени инфраструктурни проекти, като посочените по-горе, могат да бъдат ползвани от европейската инициатива за повишаване на военната мобилност. Съответно, такива проекти могат да получат европейско финансиране, като подобряването на пътната и жп мрежата ще стимулират икономическото развитие. "Тук се водещи икономическите интереси на държавите, допълнени с ползата от тази инфраструстура за военните превози и транспортирането на войски", увери Запрянов.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?