Медия без
политическа реклама

ЕК заплаши България с второ дело за мръсния въздух

Този път причината е замърсяването със серен двуокис от четирите най-големи ТЕЦ у нас

ЕК смята, че най-сериозно превишаване на нормите за чист въздух има в района на четирите най-големи теца в България, а именно в Маришкия басейн. На снимката - държавната ТЕЦ "Марица-изток 2".
Снимка: БГНЕС
ЕК смята, че най-сериозно превишаване на нормите за чист въздух има в района на четирите най-големи теца в България, а именно в Маришкия басейн. На снимката - държавната ТЕЦ "Марица-изток 2".

България за пореден път доказа, че опитите на правителството да се справи с мръсния въздух удрят на камък. Вчера Европейската комисия за втори път предяви иск срещу страната ни пред Съда на Европа заради замърсяването. От Брюксел смятат, че в страната ни трайно се превишават пределно допустимите норми за замърсяване със серен двуокис. ЕК посочва и виновника за проблема - 4-те най-големи ТЕЦ в България.

В специално съобщение от екоминистерството обявиха, че вече вземат мерки. В резултат от началото на 2019 г. значително били намалели превишенията на серен двуокис в Гълъбово. Те са били 19, докато през същия период на 2018 г. техният брой е бил 46. Министерството припомня, че поради неспазени нива на замърсяване през 2009 г. ЕК стартира наказателна процедура срещу страната ни и тогава проблемните райони са били Перник, Гълъбово и Димитровград. Днес превишаването на нормите било само в Гълъбово и това е заради "исторически наследената концентрация на 4 големи горивни инсталации, разположени на малка площ във въгледобивния басейн "Марица-изток".

Там работят частните "Марица-изток" 1 и 3, държавната "Марица-изток  2" и свързваната с бизнесмена Христо Ковачки "Брикел". Според МОСВ измервателните станции на въглищните централи в басейна сочели, че те спазват нормите за изхвърляни емисии.

Искът на ЕК срещу България идва в момент, в който страната ни и още осем европейски държави искат отсрочка за затварянето на въглищните си централи. Новите правила за по-чист въздух на ЕК трябва да започнат да се прилагат от 2021 г., като към 2030 г. се очаква централите поетапно да спрат да работят. Най-сериозно засегната от еконормите ще бъде държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", която е на ръба на фалита заради скъпите емисии парникови квоти, които се налага да купува точно защо замърсява.

Преди 2 г. България вече бе осъдена заради прекомерното запрашаване на въздуха в куп общини, а в края на м.г. ЕК отново потвърди, че българските власти не полагат достатъчно усилия по проблема. Екоминистърът Нено Димов побърза да обвини за това общините.

 

И ОЩЕ

ЕК започна и няколко процедури за установяване на нарушения на европейското законодателство. Едното е за неизпълнени задължения по цифровия единен пазар. Страната ни не е приела правила на ЕС относно достъпността на уебсайтовете и мобилните приложения. България е призована да въведе правилно в законодателството си правото на ЕС относно признаването на съдебни решения, с които се налагат наказания лишаване от свобода. Мерки са необходими и в областта "пазарни злоупотреби". Страната ни трябва да вземе мерки и ако не стори това до два месеца, ще се сдобие с нови дела.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата