Медия без
политическа реклама

София забранява отоплението с твърдо гориво при много мръсен въздух

Столична община трябва да изгради нова платформа, която да информира за състоянието на атмосферата

Днес, 15:47
При прогноза или тройно превишение на допустимите нива на ФПЧ 10 инспекторатът ще прави поне 50 извънредни проверки за нерегламентирано изгаряне на вредни за здравето вещества
Илияна Кирилова
При прогноза или тройно превишение на допустимите нива на ФПЧ 10 инспекторатът ще прави поне 50 извънредни проверки за нерегламентирано изгаряне на вредни за здравето вещества

Столичният общински съвет прие с голямо мнозинство промени в механизма, с който се взимат мерки срещу замърсяването на въздуха в София. В резултат значително се свалят праговете с превишения на по-едрите прахови частици - ФПЧ10, след което се предприемат действия. Досега Столична община разделяше тези превишения по следния начин- до 50 мкгр/м3, до 100 мкгр/м3, до 150 мкгр/м3, от 150 мкгр/м3 до 200 мкгр/м3 и над 200 мкгр/м3.

Занапред таблицата се променя - до 45 мкгр/м3, от 46 до 75 мкгр/м3, от 76 до 100 мкгр/м3, от 101 до 150 мкгр/м3 и над 150 мкгр/м3. СОС реши при прогнозно или реализирано превишение над 150 мкгр/м3 в цяла Столична община да се забранява отоплението с въглища и дърва. В допълнение бе решено при такова превишение Столичният инспекторат да прави поне 50 извънредни проверки дневно за нерегламентирано изгаряне на вредни за здравето материали - гуми, дограма, дрехи и т.н.

С днешните промени СОС за пръв път въведе таблици за различните нива на ФПЧ 2,5, като данните за по-дребните прахови частици също ще се взимат под внимание. При превишение до 25 мкгр/м3 не се предвиждат никакви мерки, след което следват до 37,5 мкгр/м3, до 50 мкгр/м3, до 75 мкгр/м3 и най-токсичното ниво - над 75 мкгр/м3. Занапред общината ще следи и за нивата на въглероден диоксид.  

Въпреки че при дебатите в комисиите ГЕРБ критикуваха и гласуваха "въздържал се" по предложенията, направени от ПП/ДБ/"Спаси София" и ресорният заместник-кмет Надежда Бобчева, днес хората на Бойко Борисов ги подкрепиха. Против тях гласува единствено Карлос Контрера от ВМРО, а групата на "Възраждане" се въздържа.   

До 6 месеца общината трябва да създаде единна онлайн платформа, която да показва данните за състоянието на атмосферата. В нея ще присъстват както показателите на 8-те държавни и общински станции - 5 на МОСВ, 1 мобилна и 2 автоматични, собственост на общината, така и на над 500-те сензора на гражданската мрежа аirbg.info.

Именно въз основа на данните на 8-те лицензирани станции ще се предприемат мерки за изчистване на въздуха. Това също е нов момент, тъй като досега решения се взимаха само въз основа на показателите на станциите на МОСВ. Така или иначе, и след нововъденията нито една от държавните и общинските станции няма да се намира в най-невралгичните точки в центъра на София, като държавните станции ще продължат да са в кварталите. Местоположението им е: "Павлово", "Хиподрума", "Надежда","Младост" и "Дружба". Екоминистерството разполага и с шеста фонова станция, която е на Копитото.

Новата платформа няма да използва данните на 22-те общински станции, пуснати в експлоатация в последния мандат на Йорданка Фандъкова. Неотдавна одит на чуждестранна компания установи, че те дават отклонение до 12 пъти спрямо данните на системата на МОСВ.   

Решено бе още София да облекчи значително изискванията за пускането на зелен билет от 1 лв. за целодневно ползване на градския транспорт в дни с мръсен въздух и на безплатен бял билет в дни с още по-мръсен. Мярката се счита като една от най-ефективните общината да предупреди жителите за сериозността на проблема с мръсния въздух и да мотивира в дни с такъв шофьорите да слязат от автомобилите и да използват обществения превоз. 

Занапред Центърът за градска мобилност ще пуска зелен талон при прогноза или реализирано превишение на по-едрите прахови частици - ФПЧ10, над 100 мкгр/м3, отчетено на две от 8-те лицензирани станции. Досега талон от 1 лв. се въвеждаше само при вече отчетено превишение над 150 мкгр/м3, но не и при прогнозно. Този подход не работеше, тъй като администрацията чакаше по 2-3 дни, през което време обикновено ситуацията с въздуха се подобравяше.  

Занапред безплатен бял билет ще се пуска при отчетено или прогнозно превишение на ФПЧ10 над 150 мкгр/м3. Що се отнася до по-ситния прах - ФПЧ 2,5, решено бе зелен билет да се продава при прогноза или отчетено превишение над 50 мкгр/м3, отново на 2 станции. 

Както стана дума, в мандатите на Йорданка Фандъкова изискванията за пускането на зелен и бял билет бяха изключително завишени. Затова въпреки честите наднормени нива на ФПЧ10 в София (досега тези на ФПЧ 2,5 не се взимаха под внимание), особено през зимата, талон от 1 лв. бе пускан само 2 пъти - веднъж през декември 2018 г. и още един път година по-късно. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата