Медия без
политическа реклама

Еколози и граждани съдят София за програмата й срещу мръсния въздух

Мерките за борба с проблема не са разписани достатъчно ясно, е един от мотивите на "За Земята"

31 Май 2021
Илияна Кирилова


Екосдружението "За Земята" и група граждани са внесли в жалба в съда срещу новата програма за подобряване на качеството на въздуха в София до 2024 г., която бе приета преди около месец на сесия на Столичния общински съвет. Според екозащитниците заложените мерки в нея няма да намалят замърсяването на атмосферата до законовите норми.  Затова ще продължи да се нарушава правото на гражданите на чист въздух, се посочва в жалбата до Административния съд-София град.

Пределно допустимата дневна норма за фини прахови частици (ФПЧ) с размер до 10 микрона е 50 микрограма на куб.м. Тя не трябва да се надвишава повече от 35 дни в годината. Данните за 2020 г. обаче сочат, че в "Младост" са регистрирани 41 дни с превишения, в "Надежда" - 58 дни, в "Павлово" и "Хиподрума" - 48 дни, в Гара Яна - 47 дни. В последните десет години София постоянно не покрива нормите за ФПЧ-10 във въздуха.

Сред жалбоподателите е мъж на средна възраст, страдащ от остра астма, семейство с две малки деца, живеещи близо до булевард с тежък трафик и жена, занимаваща се с бягане, съобщават от „За Земята“. Всички те в ежедневието си правят постъпки, които да ограничат излагането им на мръсен въздух и негативните последици от това“, се казва в съобщението на „За Земята“ за заведеното дело.

Сред основанията за жалбата са, че много мерки не са разписани достатъчно ясно в плана за действие към програмата, както и не е видно с колко ще се намалят емисиите от тях, отбелязват още от екосдружението. Освен това за повечето мерки липсват ясни показатели за изпълнение, обвързани с постигането на ефект – намаляване на емисиите и оттам на замърсяването. Тези пороци поставят под въпрос дали програмата ще изпълни основната си цел – да осигури постигането на нормите в най-кратък срок, което е нарушение на европейското и българското законодателства според жалбоподателите“, пише още в мотивите.

Когато се изготвят програмите, следва да се внимава с харченето на обществения ресурс за мерки със съмнителен ефект, подчертават още от „За Земята“. "Няма нужда от стотици мерки и милиарди изхарчени за тях. За нас е важно да има по-малко мерки, но те да са ясни, фокусирани, с висок и предвидим ефект и с осигурен бюджет. Съчетани с добра организация, отчетност и добра комуникация, те могат да доведат до бързо и ефективно постигане на резултати. Столичани очакват това повече от десет години. Това е и пътят бързо да постигнем нормите за качеството на въздуха, и да намалим хилядите жертви на мръсния въздух. За съжаление Столична община не успя и този път да приеме програма, която да гарантира това“, обобщават екозащитниците.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата