С искане за по-чист въздух и спиране на проектите за инсталации за горене на отпадъци представители на сдруженията „За Земята“ и „Дишай Девня“ протестираха пред Министерството на околната среда и водите.
Екоактивистите протестират срещу инвестиционните намерения за нови съоръжения в Девня за изгаряне на отпадъци. Индустриалният град се е превърнал в място за горене и складиране на отпадъци, алармира пред БНР Ваня Захариева от сдружението „Дишай Девня“. „Затова сме тук, за да кажем „стоп“, Девня не е долина на боклука“.
"Наричат Девня „долината на голямата химия“. Изобилието на вода, сол и варовик в района са причина за развитието на крупна химическа промишленост - производство на електроенергия, цимент, захар, сода, торове и други. Постепенно Девня се сдобива и с друго название - „долината на бавната смърт“. Специфичният релеф и климатичните особености, като честото безветрие, създават условия за концентрация на атмосферни замърсители и радиационни мъгли. На този фон през последните години градът се превръща в предпочитано място за горене и складиране на отпадъци", коментира Ваня Захариева. Тя дава примери – мобилна инсталация за термично третиране на отпадъци, завод за стари гуми, площадка за съхранение на неопасни отпадъци, горене на пестициди, RDF-отпадъци и медицински отпадъци.
Междувременно в столицата тече процедура за избор на изпълнител на проекта за бъдещия инсинератор на площадката на ТЕЦ-София, въпреки че срещу изграждането на съоръжението се водят съдебни дела, коментира Десислава Стоянова от „За Земята“. Цената на инсенератора в София е 350 млн. лв. става ясно от обществената поръчка. Той ще произвежда топлинна и електрическа енергия чрез изгаряне на гориво, добито от битови отпадъци.
„Една такава инсталация само ще допринесе за микса от замърсители, които имаме вече в града“, казва Десислава Стоянова. Крайният срок за подаване на оферти е 15 март. Предвижда се инсталацията да бъде построена до 2023 година, а строителните работи да започнат още през юли тази година. През 2020 г. Върховният административен съд се произнесе - "Топлофикация София" не е доказала, че проектът за инсинератор на отпадъци не вреди на здравето на хората. Постановено бе преразглеждане на разрешението за изграждането на съоръжението. Жалбата бе подадена от Сдружение „За Земята“.
Довечера протестно шествие ще тръгне в 18:00 часа от Министерството на здравеопазването към МОСВ.