Медия без
политическа реклама

ГЕРБ и БСП издигат евродепутати в пълна тайна

Крайната дума кой и на кое място да е в листите имат само партийните ръководства

05 Март 2019
Софийският клуб на ГЕРБ, до който екипът на в. "Сега" не бе допуснат, за да проследи кои са предпочитаните кандидати за евродепутати на партийците от кв.  "Сухата река".
Илияна Кирилова
Софийският клуб на ГЕРБ, до който екипът на в. "Сега" не бе допуснат, за да проследи кои са предпочитаните кандидати за евродепутати на партийците от кв. "Сухата река".

Ако човек само чете и слуша партийната пропаганда, може да се заблуди, че при ГЕРБ и БСП се е ширнала небивала демокрация. Ръководствата им твърдят, че са оставили редовите членове сами да посочат кандидатите си за евродепутати, а не както обикновено да бъдат "спуснати" отгоре. Двете най-големи партии у нас, за които социолозите твърдят, че имат около 1% разлика в подкрепата си, са в разгара на предизборната си кампания, но някак цялата процедура по издигане на кандидатурите минава „инкогнито“.

Тук-там се появява някоя суха медийна публикация, предимно свързана с ГЕРБ. И управляващите, и опозицията миналата седмица приключиха с номинирането на кандидати за Европейския парламент в малките си партийни организации из страната, а до средата на март трябва и да се понаредили листите си. След това ръководствата ще имат последната дума кой ще е водач.

"Сега" реши да провери дали всичко това не е само формалност и на 18 февруари посети клуб на ГЕРБ в столичния кв. „Сухата река“. Организаторката на събитието не позволи на фоторепортера на „Сега“ да снима, като заяви, че събитието не е публично и медии не са желани. Репортерът ни беше изгонен от квесторите с аргумента, че само членове на партията могат да присъстват на събранието и да участват в гласуването. „Всякакви други“ бяха настоятелно поканени да напуснат. Така не разбрахме кого членовете на ГЕРБ от „Сухата река“ са издигнали за евродепутат.

От пресцентъра на ГЕРБ отговориха, че привърженици или симпатизанти не могат да проследят процедурата по номиниране на евродепутати, защото съгласно устава на партията, "когато се провеждат събрания с номиниране и гласуване, присъстват само членове на районните/общинските организации, защото само те имат право да гласуват“. Така окончателната листа на ГЕРБ ще бъде обявена до края на март, без да е ясно откъде са се взели тези кандидати. 

Засега най-голяма подкрепа от местните структури събират еврокомисарят Мария Габриел, депутатът и бивш екоминистър Ивелина Василева, депутатът Лиляна Павлова, настоящите евродепутати Андрей Новаков, Асим Адемов, Ева Майдел и др., се казва в медийни публикации, позовавайки се на информация от местни структури. 

Почти същите са и сроковете при БСП за номиниране и определяне на водач на евролистата. Кандидатската листа на левицата се утвърждава от Националния съвет на партията, но подредбата на кандидатите в нея е предложение на Изпълнителното бюро. Засега партийното ръководство не е „систематизирало“ информацията кои личности са с най-много номинации по места. Сред събиращите най-голяма подкрепа са зам.-шефът на партията Деница Златева, лидерът на ПЕС и евродепутат Сергей Станишев, настоящите евродепутати Петър Курумбашев, Момчил Неков, Георги Пирински, депутатът Антон Кутев и др. Интригата в средите на партията е дали събиращата огромна подкрепа Елена Йончева, говорител на партията и депутат от гражданската квота, ще е начело на листата, или водач ще е Сергей Станишев. Говори се още, че Станишев може да е на по-задна позиция.

 

МОТИВАЦИЯ

Евроизборите по традиция не са интересни за българите и у тях липсва мотивация да отидат до урните. Мнозина си казват: "Ще гласувам за едни, дето взимат хиляди, и то в евро… Каква полза от това?" За двете партии обаче изборите през май са изключително важни, особено с оглед на сегашната политическа криза. Ако ГЕРБ ги изгуби, това ще задълбочи нестабилността и ще удари още повече по и без това разклатеното управление, което неспирно влиза в някакъв скандал, без да успее да излезе от него благополучно. Ще се отрази негативно и на предстоящата кампания за местните избори през есента. На БСП пък евентуална изборна победа ще даде самочувствие, за да поиска предсрочен парламентарен вот, за който говори от няколко месеца.  

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата