"След установени нарушения от гражданин на Руската Федерация по делото на Специализираната прокуратура "Златни паспорти", сезирах министъра на правосъдието с искане да отправи предложение до президента за отмяна на българското гражданство на лицето." Това се похвали в Туитър главния прокурор Иван Гешев днес. Става дума за Игор Финогенов, твърдят източници на "Сега" в Съдебната палата.
Преписката на Финогенов, по която той е получил българско гражданство по бързата процедура срещу инвестиции, е отворена през 2018 г. Указът за гражданството му е издаден на 4 юни 2020 г.
След установени нарушения от гражданин на Руската Федерация по делото на Специализира прокуратура “Златни паспорти”, сезирах министъра на правосъдието с искане да отправи предложение до Президента за отмяна на българското гражданство на лицето.
— Иван Гешев / Ivan Geshev (@GeshevI) 25 март 2022 г.
Игор Финогенов е един от високопоставените руски банкери, които през последните години се оказаха с български "златни" паспорти. Той е бивш директор на Евразийската банка за развитие и близък до властта, за което свидетелстват снимките му с бившия президент и премиер на Русия Дмитрий Медведев.
С български паспорти са още руските банкери Дмитрий Кушаев – директор на Credit Suisse Москва, Роман Нагаев – бивш директор инвестиционно банкиране на руската банка ВТБ Капитал, съобщи неотдавна разследващият сайт Bird.bg.
Народното събрание вчера окончателно зачеркна възможността чужденци да получават българско гражданство срещу инвестиции, като прие на второ четене промени в Закона за българското гражданство. Тази опция съществуваше от 2013 г. и досега бе ревностно крепена от ГЕРБ и ДПС, които сега вече настояват за проверки. Според мотивите за премахването й е и че на практика гражданството е раздавано без реални инвестиции в икономиката. Заради възможността за получаване на златни паспорти България беше заплашена и от наказателна процедура от ЕК, тъй като българското гражданство дава безпрепятствен достъп до ЕС.
ДАНС обаче беше сезирана по темата за златните паспорти през юли м.г. от тогавашния служебен министър на правосъдието Янаки Стоилов, който прати в агенцията 47 случая, за които има съмнения за закононарушения. На практика това са повече от половината от всички процедури, приключили с указ за "златен паспорт" от 2013 г. Преди 2 месеца се знаеше, че ДАНС е установила 5 случая със сериозни нарушения при получаване на българско гражданство срещу инвестиции и има предложения за отнемането му. През януари т.г. правосъдният министър Надежда Йорданова сезира ДАНС за още 19 случая на даване на гражданство срещу инвестиции, при които има съмнения за нарушения.