"В някои страни от Европейския съюз разделението на властите не е само проформа". Това отбеляза председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов по време на организиран от него форум на тема "Когато Върховният съд на Полша отказа да се подчини на политици", който се проведе в Съдебната палата в понеделник.
В дискусията участваха първият председател на Върховния съд на Полша проф. Малгожата Герсдорф, както и Дариуш Завистовски - председател на гражданската колегия на ВС. Лозан Панов посочи, че Полша е първата европейска страна, срещу която в ЕС бе задействана безпрецедентна наказателна процедура заради съдебната реформа, предприета от полското правителство през 2017 г.
"За съжаление официалните представители на магистратската общност в България в лицето на Висшия съдебен съвет (ВСС) не подкрепиха своите полски колеги. За щастие полските съдии получиха подкрепата на редица други европейски страни и в крайна сметка членството на Полша бе замразено. В тези държави очевидно разделението на властите не е проформа, затова те оцениха напълно адекватно опасността от нарастващия популизъм в Полша, който за съжаление не е само полски феномен. Той съществува вече и в редица други европейски държави и по тази причина предприеха решителна стъпка, за да се спре разпространяването на заразата.", каза Панов.
"Разделението на властите предполага, че има 3 власти, които трябва да си сътрудничат. Продължавам да твърдя, че съдебната власт е най-слаба и единственото оръжие, с което разполага, е словото", отбеляза проф. Герсдорф. Тя даде пример, че в нейната държава често става обект на атаки от страна на държавната политическа машина в синхрон с медиите.