Медия без
политическа реклама

Масларова осъди държавата за 8000 евро в Страсбург

01 Февр. 2019

Бившият социален министър Емилия Масларова осъди България в Европейския съд по правата на човека. Държавата трябва да плати 5000 евро за неимуществени вреди на Масларова, както и да й покрие 3000 евро за разноски по делото.

Страсбург приема, че при Масларова има нарушение на презумпцията за невиновност. Направили са го с изявления по разследването срещу нея говорителят на главния прокурор (по това време държавното обвинение се оглавяваше от Борис Велчев, а говорител му беше Стелиана Кожухарова), както и депутатът от ГЕРБ Пламен Нунев. Съдът отхвърля претенциите на Масларова, че правото й да бъде смятана за невинна до влизане в сила на присъда, е нарушено и от самия Велчев с искането до парламента за свалянето на имунитета й, както и с реплика на премиера Бойко Борисов, преразказана в столичен вестник. Кожухарова и Нунев са били категорични за вината на Масларова в изявленията си, приема съдът.

Това решение е навременно и полезно, коментира пред "Сега" адвокат Михаил Екимджиев, който води делото на Масларова в Страсбург. Правото и прокуратурата нe трябва да бъдат употребявани за разчистване на политически сметки, допълни той. Според него главният прокурор и говорителят му трябва да видят от това решение на съда как не трябва да бъде информирана обществеността. По думите му говорителят на главния прокурор Сотир Цацаров - Румяна Арнаудова, също допуска грешките на Кожухарова. А зам. главният прокурор Иван Гешев също се вписва в този контекст със стилистиката си.

Делото "Масларова" е поредният казус, по който държавата е осъдена заради изказвания на хора от властта по висящи дела. Само заради думи на Цветан Цветанов от времето на вътрешен министър има няколко дела.

ДЕЛОТО

Масларова беше подведена под отговорност за присвояване на над 11 млн. лева при т. нар. "златен ремонт" на Центъра за комплексно социално обслужване в Стара Загора. Тя e обвинена и в престъпление по служба, а подсъдими с нея са още няколко човека. Делото влезе в Софийския градски съд през 2010 г., но през 2017 г. бе върнато на прокуратурата за ново разследване и не се знае докъде е стигнало.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата