Медия без
политическа реклама

МО спря търга за бронирани бойни машини, за да ги правим сами

Фирмите от конкурса са отказали да се вместят в заложената цена от 1.5 млрд. лв.

16 Март 2021
Ценовите оферти на „Дженеръл Дайнамикс“ и „Патриа“ бяха отворени на 2 октомври и ощ етогава стана ясно, че те надхвърлят заложените 1.5 млрд. лева.
БГНЕС
Ценовите оферти на „Дженеръл Дайнамикс“ и „Патриа“ бяха отворени на 2 октомври и ощ етогава стана ясно, че те надхвърлят заложените 1.5 млрд. лева.

Министерството на отбраната е изпратило писма до фирмите  "Дженеръл Дайнамикс“ (General Dynamics) и "Патриа“ (Patria), че прекратява процедурата за купуване на бойни бронирани машини за Сухопътните ни войски. "Ценовите предложения на двете фирми, допуснати до втория етап, значително превишават рамката, утвърдена от Народното събрание", съобщава МО, като същевременно дава да се разбере, че България ще се опита да си произвежда сама такава техника.

Стана ясно, че министърът на отбраната Красимир Каракачанов е възложил на "специална политико-военна работна група" да проведе срещи с представители на двете фирми възможностите за намаляване на цените. "От разговорите стана ясно, че това е невъзможно без съществена промяна на изискванията на тактико-техническите задания по проекта, които биха позволили на фирмите да предложат алтернативни технически решения при запазване на изискваните бойни способности на машините. В същото време евентуална промяна в изискванията пък би довела до дискриминиране на отстранените вече участници в процедурата", се казва в съобщението.

През октомври 2020 г. стана ясно, че достигналите до финала на конкурса "Дженерал Дайнамикс" и "Патрия", са заложили цени над пределния таван от 1,5 млрд.лв, определен от Народното събрание. С тези 1.5 млрд., които при това трябваше да се плащат разсрочено, България планираше да плати 150 машини за три батальонни бойни групи, доставка на системи и допълнително оборудване и обучение на личния състав. Тогава председателят на парламентарната комисия по отбрана ген. Константин Попов заяви, че търгът или ще се прекрати, или ще бъдат отпуснати още пари за покупка на бронираната техника.

Прекратяване проекта за покупка на нови бойни машини за пехотата или нова актуализация на проекта и бюджета с решение на Народното събрание.

Очевидно фирмите не са се съгласили да отстъпят от цените и конкурсът е прекратен. Вместо това се отива на вариант България сама да си поризвежда такива. В съобщението от министерството на отбраната се казва, че Красимир Каракачанов "възложи на ръководството на държавното дружество „ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ“ ЕАД да проучи възможностите за организиране на съвместно производство на бойни машини на територията на България с максимално участие на българската отбранителна индустрия". 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?