Медия без
политическа реклама

МОСВ омаловажи щетите от туристите върху Рилските езера

Има ерозия, но не и заблатяване, смята експерт от екоминистерството

24 Авг. 2020

Годишният мониторинг показва, че няма промяна във физическите и химическите параметри на водите в Рилските езера. Има ерозия и оплитняване на езерата, но не и заблатяване. Това обясни днес пред Би Ти Ви шефът на дирекция "Национална служба за опазване на природата" в МОСВ Мирослав Калугеров по повод притесненията на природозащитници от тълпите туристи, които посещават езерата благодарение на лифта, който стига до тях, а също и допускането на автомобили.

Калугеров обясни, че от 2007 г. насам се взимат проби от езерата и се правят такъв тип изследвания и "до ден днешен няма промяна в характеристиките на водите в тях". Той призна единствено за ерозионни процеси по туристическите пътеки, които по думите му трябва да се управляват, за да не се стига до проблеми в екосистемата. "Такава ерозия е имало и преди да се появи лифтът", заяви експертът от МОСВ.

Калугеров обаче не можа да обясни защо новият лифт е изграден без валидна оценка на въздействието на околната среда и с изтекло разрешително за строеж. Според еколога от WWF-България Александър Дунчев такава оценка на стария лифт е правена през далечната 1995 г., а валидността е изтекла през 1998 г. "Многократно сме подавали жалби и сигнали, Националната следствена служба също установи, че лифтът е незаконен, но някъде на по-високо ниво се спират преписките", обясни Дунчев.

"Не мога да говоря за времена преди 30 години, когато е установена процедурата по ОВОС", заяви обаче представителят на МОСВ. "Европейската комисия е стартирала наказателна процедура, която впоследствие е била спряна. Очевидно и българските, и европейските институции в годините назад не са установили незаконно строителство", коментира още Мирослав Калугеров. Според него с темата се спекулира и се слага фокус само в района на циркуса на Седемте рилски езера, а никой не говори за района на Безбог, където ситуацията била същата.

Според Калугеров трябва да се отвори дебат дали е необходимо да се ограничи туристическият поток до Седемте рилски езера. Мнението му обаче е, че не маратонките на туристите предизвикват ерозията, е конете и катърите, които през годините са използвани за извозване на храна и стоки до хижите край езерата.

Еколози и експерти предупреждават, че масовия туризъм застрашава сериозно чистота на Седемте рилски езера. Откакто преди 10 години бе изграден лифтът към рилските чудеса, дотам се качват повече от 200 000 души годишно. Преди това бройката е била около 10 000 човека.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?