Между 150 и 250 лв. ръст на възнагражденията от 1 юли ще има в някои областни болници, обяви здравният министър Кирил Ананиев на база информацията си от 9 държавни областни болници, които обиколи, за да разясни новия модел за формиране на заплатите, който МЗ предлага. Според него стартовите заплати на санитарите, сестрите и лекарите трябва да са 1:1.7:2.2, макар методиката да е пожелателна.
Министърът уточни, че ръстът няма да е еднакъв навсякъде и всяка болница сама ще решава дали той да е към основната заплата, или под формата на допълнително материално стимулиране, което масово се ползва в болниците за формиране на възнагражденията. По-високите заплати в държавните болници ще дойдат от отпуснатите от кабинета извънредни 50 млн. лв., с които се увеличиха субсидиите за спешност, и от ръста на цените на някои клинични пътеки по линия на здравната каса.
Обещанието за по-високи заплати вероятно е в отговор на неспиращото недоволство на медицинските сестри, които настояват за поне 2 минимални работни заплати и твърдят, че още никъде няма особен ръст на възнагражденията. Ананиев не пропусна да съобщи и че "средните брутни работни заплати в тези 9 болници са между 1200 и 1400 лв. за професионалистите по здравни грижи, а на лекарите са значително по-високи“. Сестрите обаче отдавна напомнят, че в повечето ясли, градини, училища и дори общински болници заплатите дори не стигат договорените 900 лв. в колективния трудов договор. Същото потвърди анализ и на самото здравно министерство - средните основни заплати на сестрите в държавните болници преди няколко месеца бяха 758 лв., а в общинските - 668 лв.