Близо наполовина са намалели приходите от осигуровки за миналия месец спрямо същия период на миналата година, съобщи снощи пред БНТ управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов. Доста фирми бяха затворени вследствие на заповедта на министъра на здравеопазването, най-вече хотели, ресторанти, обслужващата сфера, доста лица са съкратени, има спад и в осигуровките, които плащат фирмите, обясни той.
Засега нямаме притеснения, посочи Иванов на въпрос има ли опасност системата да не издържи. При приемането на закона за извънредното положение бяха направени разчети и осигурителните вноски, които трябва да се съберат, бяха намалени с 430 млн. лв., напомни той. Заедно с допълнителния 1 млрд. лв. към фонд "Безработица" за схемата 60/40 бюджетът на НОИ бе коригиран общо с 1.430 млрд. лв. По този начин всички плащания в НОИ са гарантирани и осигурени. Ако видим, че има отклонения от този буфер, ще се обърнем към Министерския съвет за корекция на бюджета със средства от централния бюджет. Ако съвсем нараснат разходите, може да се стигне и до актуализация през Народното събрание, обясни управителят на осигурителния институт.
По данни на НОИ от новите безработни, регистрирани в бюрата по труда след 13 март, 42 000 подали документи за безработица от НОИ и ще получат 60% от възнаграждението, върху което са се осигурявали.
Почти седмица в бюрата по труда има намаляващ брой на хората, които се регистрират като безработни, съобщи тази сутрин социалният министър Деница Сачева пред Нова телевизия. От пиковите дни, когато регистрациите бяха 7-8 хиляди, сега среднодневно броят им е спаднал на 2300, посочи тя.
Около 82 000 души са загубили работата си от началото на кризата, но пък 15 000 са били назначени. За 13 работни дни са одобрени заявки за подкрепа по схемата 60/40 за 72 000 работни и служители. От тях почти половината - 48.5%, са от хотелиерския и ресторантьорския бранш, които искат оставката на министъра на туризма Николина Ангелкова заради неадекватните мерки към техния бизнес.
Както "Сега" писа, вече има два транша плащания по схемата 60/40, като пари за заплати са получили 278 предприятия за 5595 служители. Най-голям дял сред първите получатели държат заводите на турската група "Шишеджам" - тя получава общо 348 539 лв. за 1951 работници. Агенцията по заетостта е отхвърлила 158 заявления за 459 служители, като причини са грешки, пропуски и несъответствия в попълнената документация.