Медия без
политическа реклама

ПП-ДБ дръпна дявола за опашката с лични осигуровки за държавни служители

Депутати от опозиционната коалиция внесоха дръзки промени в Кодекса за социално осигуряване

Божидар Божанов е един от вносителите на промените.
БГНЕС
Божидар Божанов е един от вносителите на промените.

Държавните служители, включително тези в сектор "Сигурност", както и работещите в съдебната власт, да започнат да плащат лична осигуровка за пенсия и здраве. Законопроект с такива промени в Кодекса за социално осигуряване внесоха в Народното събрание депутати от ПП-ДБ. В него не е посочена дата за въвеждане на промените, т.е. вносителите очакват те да влязат в действие веднага след приемането на законопроекта - тази година.

Сега държавните служители се осигуряват изцяло за сметка на държавния бюджет. От години има призиви за тях да се въведе също разпределение на тежестта между работодател и осигурен, но поради зависимостта на управляващите от администрацията, такива промени до момента не са внасяни. Това прави настоящия законопроект безпрецедентен.

Промените на ПП-ДБ предвиждат още тази година да се въведе лична вноска, която да е 7% от общия размер на осигурителните вноски. Така осигуровките ще се делят в съотношение 93:7 между бюджета и служителя. В следващите години съотношението следва плавно да се променя, докато през 2030 г. достигне това на всички останали работещи - 60:40. За следващата година се предвижда съотношението да е 86:14.

Служителите, които ще бъдат засегнати от въвеждането на лични вноски, са няколко категории - държавните служители по закона за държавния служители; съдиите, прокурорите, следователите, държавните съдебни изпълнители, съдиите по вписванията и съдебните служители, членовете на Висшия съдебен съвет, инспекторите в инспектората към ВСС; военнослужещите, служителите в МВР и другите служби от сектор "Сигурност"; кандидатите за младши съдии, младши прокурори и младши следователи по Закона за съдебната власт.

Сега всички останали осигурени са неравнопоставени спрямо държавните служители, защото имат личен дял на осигурителните вноски, изтъкват вносителите в мотивите си. Трансферът от държавния бюджет към фонд "Пенсии" се очертава да бъде около 50% през следващите години, ако не се направят реформи, посочват те. Призивите за увеличаване на осигурителните вноски, които и без това са достатъчно високи, ще имат като сигурен ефект увеличаването на сивата икономика, пише още в аргументацията на законопроекта. Затова, според ПП-ДБ, въвеждането на лични осигуровки е разумна реформа, а и това ще изравни условията и третирането на частния работодател с държавата като работодател.

Проблемът с промените е, че те предвиждат увеличаване на осигурителна тежест при започнала година и това ще бъде използвано като коз срещу приемането им. Проектът ще привлече много критики и защото не предлага въвеждането на осигурителна тежест да се компенсира, като сумата се включи в основния размер на заплатата, каквито са практиките в подобни случаи (примерно при премахването на процента за прослужено време). По този въпрос вносителите посочват, че стандартното индексиране на заплащането в държавната администрация ще покрие плавния преход към споделено заплащане на осигурителни вноски (известно е, че в някои сектори като МВР се гласи 50% увеличение на възнагражденията).

Любопитно е, че сред вносителите не се виждат Асен Василев и Кирил Петков. Законопроектът, който ще навлече доста недоволство към ПП-ДБ сред администрация, МВР и съдебна власт, е подписан от Божидар Божанов, Мартин Димитров, Кристина Петкова, Йордан Иванов, Даниел Лорер, Лена Бориславова, Любен Иванов, Ивайло Митковски, Надежда Йорданова, Стела Николова и Атанас Славов.

Промените са належащи, но едва ли ще съберат подкрепа в Народното събрание, като се има предвид, че ГЕРБ са готови да бранят до последно сектор "Сигурност", а едва ли ще се намерят и много депутати, които да отнемат привилегии на съдебната власт.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата