Срокът за кандидатстване по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност няма да бъде удължен след 30 септември. Подадените след тази дата проектни предложения няма да се допускат до разглеждане. Тези, които не успеят да се вместят в срока или чиито проекти не са били одобрени, ще могат да кандидатстват отново за финансиране през 2020 г. Това заявиха от социалното министерство в резултат на запитването на "Сега" има ли начин да се спаси програмата, която е единственият шанс за много хора за достъпна жилищна среда.
В края на август социалното министерство пусна програма за достъпност на жилища с бюджет от 1.7 млн. лв. По нея хора с увреждания могат да получат средства за изграждане на различни съоръжения - рампи, подемни платформи и асансьори. Финансирането е до 100 хил. лв. По друг компонент на програмата се отпускат до 8000 лв. за приспособяване на лек автомобил и шофьорски курс.
Заради забавянето на програмата обаче кандидатите са притиснати от невъзможно кратки срокове да подготвят сложната документация. До 30 септември те трябва да представят проект, разрешително за строеж, количествено-стойностна сметка на строително-монтажните работи и т.н. А само за строителното разрешително срокът за произнасяне на общината е един месец плюс още 14 дни за проверка, а на всичкото отгоре общините влизат в предизборна кампания. Бързането цели да се усвоят средствата до средата на декември, като специално в обявата е намекнато проектите за асансьор да бъдат оставени за догодина, защото сега няма време.
За проблеми пред изпълнението на програмата потвърди пред "Сега" и архитект Красимир Язов, зам.-председател на Камарата на архитектите. Според него срока могат да спазят само хора, които предварително са били запознати с изискванията. В рамките на оставащите само 30 дни кандидатите трябва първо да се обърнат към социалните служби по местоживеене и да получат писмо за подкрепа. След това трябва да си наемат проектант, който срещу заплащане да изготви инвестиционен проект. После общинската администрация трябва да одобри проекта и да издаде разрешение за строеж или за монтиране на съоръжението в жилищната сграда.
При това положение съдбата на проектите зависи изцяло от волята на местната власт и може да се окаже коз в предизборната кампания. Община Бургас например вече се похвали, че е създала организация за бързо разглеждане на проектите. В същото време другаде дори не подозират за съществуването на такава възможност.
От Столичната община увериха, че районните администрации ще разглеждат с предимство тези инвестиционни проекти. Издаването на разрешение за строеж/поставяне при спазване на регламентацията по ЗУТ ще е с приоритет, каза за "Сега" Вера Петрова, директор на дирекция "Интеграция на хора с увреждания, програми и проекти".
Готовност за спасяване на програмата заявиха и от Кюстендил. "Програмата изисква сериозен набор от документи. Кандидатите ще получат пълна подкрепа от служителите на отдел "Планиране и подготовка на проекти". Специалистите, които работят в него, оказват безвъзмездна техническа помощ в разработването и окомплектоването на документи при подготовката на проекти по най-различни програми", обясни Радмила Рангелова, зам.-кмет по социалните дейности.
В община Гоце Делчев обаче признават, че все още не са се запознали с програмата. Хората, които отговарят на изискванията на програмата, са около 90 души, уточнява Саид Иброш, зам.-кмет по социалните въпроси. До момента никой не бил заявил интерес да получи финансиране.
От Националното сдружение на общините подчертаха, че градските управи са заявили готовност да направят и невъзможното, за да се вместят в кратките срокове по програмата. "Много от общините, с които успях да се свържа, изразиха готовност да реорганизират работата си, за да дадат предимство за съгласуване на инвестиционните предложения и разрешителните за строеж", обясни Даниела Ушатова от сдружението.
ОПРАВДАНИЕ
От социалното министерство обясниха кратките срокове с разпоредбите на Закона за хората с увреждания и на Правилника за прилагането му, който е в сила от 1 април т.г., а също и с процедурите по издаване и приемане, с които програмата се съобразява по закон - като едномесечният срок за обществено обсъждане (проектът бе публикуван на 28 юни). На въпроса какво наложи поставянето на толкова кратки срокове пред хората с увреждания, от министерството на Бисер Петков обясниха, че те са съобразени с редица дейности, и изброиха пред "Сега" задълженията на подопечните си служби по оценяване на проектните предложения, сключване на договори, надзор и пр.