Медия без
политическа реклама

Организации съобщиха за драстично занижени проценти в ТЕЛК

Ако няма специалист за дадено заболяване, комисията пише 0%, твърдят пациентски сдружения

02 Дек. 2024
Pixabay

Има изключително огромна разлика в освидетелстването в ТЕЛК, откакто в системата работят нови комисии, а досиетата се разпределят на случаен принцип. Някои комисии започнаха да дават 0%, когато в самата комисия няма даден специалист. Случва се и за нервни заболявания оценка да дава акушер-гинеколог. Това съобщи днес председателят на Асоциация на родители на деца с епилепсия Веска Събева на голяма дискусия за хората с увреждания по повод предстоящия утре Международен ден, посветен на тях.

При 70 комисии преди, сега в системата работят 120 териториални експертни лекарски комисии. Разпределението на случаите вече става на случаен принцип, като подадено в София заявление може да се решава в Бургас. Освен това бяха увеличени процентите на много заболявания, увеличиха се случаите, в които се дава пожизнен ТЕЛК и т.н. С други промени беше гарантирано, че човек няма да губи инвалидната си пенсия и други придобивки, ако комисията забавя решението. Въпреки тези подобрения, проблеми продължава да има, стана ясно от коментарите на дискусията, цитирани от БТА.

Председателят на Съюза на инвалидите Георги Колев съобщи, че въпреки предприетите законови промени за по-навременно уведомяване на пациентите, на които им предстои преосвидетелстване, все още има хора, на които им се спират инвалидните пенсии, лишават се от социални права и остават без асистентска грижа. Апелираме към регионалните здравни инспекции и към Националния осигурителен институт да спазват закона, каза Колев. На свой ред обаче от социалното министерство посочиха наскоро в анализ, че забавянето в произнасянето на комисиите води до това доста пенсии да се изплащат на база изтекли решения, а това не позволява надежден контрол срещу измамите.

Национално представителни организации на хората с увреждания призоваха на лекарите в ТЕЛК да се даде достъп до здравните досиета на пациентите в Националната здравна информационна система. Изключително важно е да се даде този достъп, защото ще спести много време на самите комисии, коментира Събева. По думите й пациенти със сериозни заболявания би трябвало да правят редовни профилактични прегледи и в системата да има цялата информация за това. Не може човек, който 10 г. не е ходил на лекар, да поиска отново да влезе в системата на ТЕЛК или да поиска високи проценти, заяви Събева.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата