След отмяната на т.нар. съдебна медиация, България е заплашена от санкция в размер на 100 млн. лева. Това стана ясно на днешното заседание на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. Причината е, че тази реформа е включена като мярка във второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), а неизпълнението ѝ може да доведе до налагането на санкция от страна на Европейската комисия, пише "Лекс".
Вчера, в деня, в който трябваше да започне провеждането на съдебната медиация - задължителна и факултативна по някои видове граждански и търговски дела, тя беше обявена за противоконституционна от Конституционния съд.
Даниела Марчева, член на колегията, представи доклад във връзка с Реформа 3 "Разширяване на използването на алтернативни способи за разрешаване на спорове и въвеждане на медиация, задължителна по някои видове дела" от ПВУ.
Тя обясни, че след решението на Конституционния съд е получено писмо от министъра на финансите Людмила Петкова. В него се сочи, че трябва да се представи коригиран вариант на модела за съдебната медиация, защото страната ни е заплашена от финансова санкция в размер на 100 млн. лева при липсата на подобна реформа. "За мен битката е временно загубена. Медиацията ще продължи да се развива", заяви Марчева, която изрази недоумението си, че е обявен за противоконституционен целият комплекс от разпоредби в ГПК и Закона за медиацията, свързани със съдебната медиация. По думите ѝ най-неприятната част за колегите ѝ, които са ангажирани с осъществяването на тази реформа, е, че тя е била спряна в последния възможен момент.
Тя обясни, че ВСС не е спрял подбора на медиатори и тяхното обучение, както е настоявала адвокатурата, защото към онзи момент е имало действащ закон, който задължавал кадровият орган да извърши определени действия. По думите ѝ сега предстои спешна корекция на текстовете. Работна група ще подготви измененията.