Информацията, че лекари и болници ще трябва да връщат парите, отпуснати по време на извънредното положение, беше определена като "развален телефон" от члена на Наздорния съвет на НЗОК Андрей Дамянов.
"Лечебните заведения и индивидуални изпълнители на медицински услуги не са получили безвъзмездно пари от Националната здравноосигурителна каса по време на извънредното положение. Става дума за авансови плащания, които при неотчетена и неизвършена медицинска дейност трябва да бъдат върнати. В методиката не става и дума за безвъзмездно даване на средства, за обезщетения. Става дума единствено за авансови плащания. В голяма част от отчетите за април не се искат авансови плащания, което означава, че болничните мениджъри са разбрали, че става въпрос за авансови плащания. Над половината бяха с нулеви заявки, не по-малко от половината от болниците бяха с нулеви заявки", обясни адвокат Дамянов. Той определи скандала като "развален телефон", но призна, че е имало недобра комуникация по темата от страна на Здравната каса и затова се е стигнало до неразбиране от страна на лечебните заведения.
Дамянов обясни, че държавата не е обсъждала безвъзмездно отпускане на средства на болници и общопрактиващи лекари заради извънредното положение. "Имаше дискусия в посока безвъзмездна помощ, но тя така и не се случи. Законът е ясен и категоричен – Здравната каса може да заплаща само извършени медицински услуги. Тя няма как да даде просто така безвъзмездно пари, а който го направи, ще бъде в ролята на нарушител на закона. Поради тази причина бяха обсъждани другите варианти", коментира той.
Колегата му от Надзорния съвет на НЗОК Иван Кокалов коментира на свой ред, че в Закона за извънредното положение на Касата е било дадено право да се договаря с професионално съсловните организации на лекарите и зъболекарите как ще се финансират и законно са били договорени 85%, чийто смисъл бил системата да продължи да функционира дори при забрана на някои от дейностите от страна на държавата.
Там, където се лекували пациенти с коронавирус, щяло да се плаща според отчет, а не въпросните 85%. До момента обаче няма точна информация колко струва лечението на подобни пациенти. Кокалов обясни, че нямало нужда от пътека. Проблемът бил, че болният идвал и с други заболявания, които също трябвало да се лекуват. Той изрази надежда, че бюджетът на НЗОК щял да издържи на кризата покрай пандемията, ако не се получили допълнителни проблеми и няма прекъсване на събираемостта на здравните вноски.