Сега е станала готова ключова експертиза и сега има работещ парламент, от който главният прокурор може да поиска свалянето на имунитета на Лена Бориславова. Това са факторите, не е ретроградният Меркурий. Така прокурор Николай Николаев, който е говорител на Софийската районна прокуратура отговори на журналистическите въпроси защо точно сега държавното обвинение се е задействало срещу депутатката от ПП.
Миналата седмица стана ясно, че районната прокуратурата чака от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов да внесе в парламента искане за сваляне на депутатския имунитет на Бориславова, за да продължи делото по случая с подписите за "Корал".
Историята около "Корал" беше извадена от "Биволъ" през април м.г., след години мълчание по темата. Според публикацията Кирил Петков е станал служебен министър на икономиката с цената на фалшифицирани документи и фактическа измама, представени на Агенцията по вписванията от Лена Бориславова. "Биволъ" твърди, че в случая с изваждането на Петков от управата на "Да запазим Корал" има документи с фалшифицирания подпис на председателя на сдружението Атанас Русев. Става дума за пълномощно и протокол от заседание на ръководството на сдружението. Русев също хвърли обвинения, а Кирил Петков пък го обвини за връзки с Румен Николов-Пашата.
Лена Бориславова обяви тогава, че ще коментира обвиненията с фалшифицирани подписите по казуса със Сдружение "Да запазим Корал" "в зала". И се закани тогава да се откаже от имунитета си в момента, в който той бъде пречка за разследване.
"Прокуратурата повдига обвинение, като събере достатъчно доказателства. Последната експертиза по делото, която е ключова, е изготвена преди няколко седмици", обясни днес прокурор Николаев. И допълни, че за да бъде поискан депутатски имунитет, трябва да има работещо Народно събрание. (Всъщност, след последните промени в Конституцията няма момент без парламент, дори и когато действа служебно правителство и се подготвят избори.)
"Тези 2 фактора комбинирани отговарят на въпроса защо точно сега. Не е ретроградният Меркурий", опита да се пошегува прокурорът. А на въпрос да коментира обвиненията към прокуратурата, че е бухалка, отвърна, че в последните месеци, да не кажем години, държавата е постоянно в предизборна ситуация.
Разследването, по което Бориславова може да получи обвинение, се води за документно престъпление - деклариране на неверни обстоятелства. Ключовата експертиза, чакана от прокуратурата е комплексна компютърно техническа. Задачата ѝ е била да изследва положените подписи и кой е авторът. По делото има и графическа експертиза.
Според Нова тв качеството на документите, които са изследвани, е много лошо и трудно може да се каже кой е изготвил документа с невярно съдържание. Разпитани са всички от управителното тяло на сдружението.
"Обикновено делата, свързани с документни престъпления изискват експертизи, които се изготвят бавно. Това е огромен проблем. Разследването е от около 1 година", каза прокурорът, чиято практика сочела, че подобни разследвания обичайно приключват по-бавно.
Прицелването в имунитета на Бориславова беше трета атака срещу лидери на ПП само в рамките на няколко дни. Първо Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков с аргумента, че той е превишил властта си около ареста на Бойко Борисов. После бе арестуван един от близките сътрудници на Асен Василев - Лъчезар Ставрев, който е обвинен за престъпление по служба, пране на пари и престъпен сговор покрай т.нар. митническа афера. четвъртък беше обвинен за длъжностно престъпление и за пране на пари. В събота съдът го остави за постоянно в ареста.