Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков, който вече се отказа от депутатския си имунитет, съобщи тази вечер, че е привлечен като обвиняем за ареста на лидера на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов, и показа получената призовка. Той ще се яви на разпит на 10 януари от 11 часа.
"Това е изцяло политически мотивиран протест. Не трябва да питате прокуратурата, а Пеевски", каза Петков. И допълни, че прокурорът, който ще води делото е Ангел Кънев, който е бивш зам.-председател на Спецпрокуратурата, която бе закрита през 2022 г. по искане на ПП-ДБ. "Тук случайни неща няма", каза той.
Предобед главният прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Лена Бориславова, независимо че само преди два дни обясняваше, че още не се е запознал с материалите и не е решил какво да прави. Заедно с това той иска имунитета и на още петима депутати. Това става ясно от официално съобщение на прокуратурата.
По-късно Лена Бориславова заяви на брифинг в парламента, че ще се откаже от имунитета преди да се стигне до гласуването му в зала, но няма да го направи преди наближаващите празници. "Не възнамерявам да позволявам на г-н Сарафов да опорочи и моето семейство, както направи със семейството на Лъчезар Ставрев. Това обаче не означава, че ще разчитам, на която и да е сила", каза тя.
Имунитети
Спрямо народния представител Л. Бориславова искането е във връзка с направена оценка от наблюдаващия прокурор от СРП, че събраните към момента доказателства по досъдебно производство са достатъчни за привличането й към наказателна отговорност за документно престъпление, посочват от държавното обвинение.
В хода на разследването били проведени множество разпити, изготвени са и компютърно-технически експертизи. "Установено е, че в периода от около 01.55 часа на 13.05.2021 г. до около 11.45 ч. на 14.05.2021 г., при условията на продължавано престъпление, с две деяния, лицето с имунитет съзнателно се е ползвала от неистински частни документи, на които бил придаден вид, че подписите на документите са положени от членове на Сдружение „Да запазим Корал“", твърди прокуратурата. Оттам добавят, че е установено, че действително подписите не са положени от тях, като документите са употребени, за да се докаже, че е прекратено правното отношение между Кирил Петков, член на УС на „Да запазим Корал“ и самото сдружение. За самото съставяне на документите не може да се търси наказателна отговорност от Лена Бориславова, пишат още от държавното обвинение.
Сарафов иска имунитетите още на депутатите Радостин Василев, на Веселин Вешев, Ангел Георгиев, Гюнай Далоолу, Марио Рангелов.
При лидера на МЕЧ Радостин Василев имунитетът се иска, за да се продължи наказателното дело срещу него пред Софийския градски съд (СГС) по обвинение за принуда. Към момента съдебният процес е спрян, защото лицето се ползва с имунитет.
Василев е подсъдим за това, че през 2022 г. принудил депутатката от ИТН Христинка Иванова да напусне партията и парламента. През 2022 г. сегашният лидер на партия МЕЧ бе депутат от ИТН, а при старта на разследването беше вече от ПП-ДБ.
Спрямо народните представители от Възраждане Вешев и Георгиев исканията на прокуратура са във връзка с необходимостта от продължаване на наказателно производство пред Софийския районен съд (СРС). Делото срещу тях е от 2021 г. и е по обвинение хулиганство и нанасяне на леки телесни повреди на полицаи.
Имунитета на Марио Рангелов, който е депутат от ДПС на Доган пък се иска по разследване на купуване на гласове. От разпити пред съдия на свидетели, претърсвания и изземвания, както и от много писмени доказателства, било установено, че депутатът е образувал и ръководил група, която си е поставила за цел извършване на престъпление против политическите права на гражданите, твърди прокуратурата.
От държавното обвинение обясняват и, че било разкрито как в гр. Плевен и гр. Койнаре Рангелов бил организирал даването на имотна облага в размер по 15 000 лв., от които да бъдат дадени по 50 лв. на лица-гласоподаватели от населени места в областта, включващи членовете на семействата им, техни съседи и роднини, в полза на определена коалиция на изборите за 51-вото НС.
За цвят прокуратурата е сложила в исканията и депутат от ДПС-Ново начало на Делян Пеевски. Става дума за Гюнай Далоолу. Според държавното обвинение, за него били събрани доказателства за принуда. При разследването било установено, че във Велико Търново лицето с имунитет употребил заплахи за осигуряването на 20 преференции в изборите за 49-то НС.
Сарафов вече поиска имунитетите на лидера на ПП Кирил Петков и на Джейхан Ибрямов от ДПС на Доган.
Голяма част от посочените от прокуратурата депутати декларираха готовност сами да се откажат от имунитетите си.