Медия без
политическа реклама

Радостин Василев и още двама депутати се отказаха от имунитетите си

08 Яну. 2025
Лидерът на МЕЧ Радостин Василев
Илияна Димитрова
Лидерът на МЕЧ Радостин Василев

Председателят на МЕЧ Радостин Василев, Ангел Георгиев от "Възраждане" и Гюнай Далоолу от "ДПС - Ново начало" са депозирали съгласието си в парламента да им бъдат снети имунитетите. Това обяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова.

Освен на тези трима депутати, на 19 декември и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитетите на общо шестима депутати. Другите трима са Веселин Вешев от "Възраждане", Марио Рангелов от групата на "Демокрация, права и свободи - ДПС" и Лена Бориславова от "Продължаваме промяната - Демократична България".

Преди коледната ваканция на парламента Бориславова заяви, че ще се откаже от депутатския си имунитет след празниците. Спрямо нея искането е във връзка с направена оценка от наблюдаващия прокурор от СРП, че събраните към момента доказателства по досъдебно производство са достатъчни за привличането ѝ към наказателна отговорност за документно престъпление във връзка със Сдружение ''Да запазим Корал''.

При лидера на МЕЧ Радостин Василев имунитетът се иска, тъй като е подсъдим за това, че през 2022 г. принудил депутатката от ИТН Христинка Иванова да напусне партията и парламента. През 2022 г. сегашният лидер на партия МЕЧ бе депутат от ИТН, а при старта на разследването беше вече от ПП-ДБ. Към момента съдебният процес е спрян, защото Василев имаше имунитет. 

Спрямо народните представители от "Възраждане" Вешев и Георгиев исканията на прокуратура са във връзка с необходимостта от продължаване на наказателно производство пред Софийския районен съд (СРС). Делото срещу тях е от 2021 г. и е по обвинение хулиганство и нанасяне на леки телесни повреди на полицаи.

Имунитета на Марио Рангелов, който е депутат от ДПС-Доган пък се иска по разследване за купуване на гласове. От разпити пред съдия на свидетели, претърсвания и изземвания, както и от много писмени доказателства, било установено, че депутатът е образувал и ръководил група, която си е поставила за цел извършване на престъпление против политическите права на гражданите, твърди прокуратурата.

От държавното обвинение обясняват и, че било разкрито как в гр. Плевен и гр. Койнаре Рангелов бил организирал даването на имотна облага в размер по 15 000 лв., от които да бъдат дадени по 50 лв. на  лица-гласоподаватели от населени места в областта, включващи членовете на семействата им, техни съседи и роднини, в полза на определена коалиция на изборите за 51-вото НС. 

За Гюнай Далоолу от ДПС-Ново начало са били събрани доказателства за принуда. При разследването било установено, че във Велико Търново лицето с имунитет употребил заплахи за осигуряването на 20 преференции в изборите за 49-то НС. 

 

      Последвайте ни и в google news бутон

      Още по темата