Медия без
политическа реклама

Прокурорската хиперактивност стигна до "Кинтекс" и "Захарен комбинат"

Зам. главният прокурор Гешев се похвали с невиждани досега резултати, които така и не станаха ясни

Зам. главният прокурор Иван Гешев изясни пред журналисти "сюжетните линии" на акциите.
БГНЕС
Зам. главният прокурор Иван Гешев изясни пред журналисти "сюжетните линии" на акциите.

Само за няколко часа засилената активност на прокуратурата застигна държавния оръжеен търговец "Кинтекс", захарния комбинат на семейство Арабаджиеви в Пловдив, както и таксиметрови компании в града под тепетата. Зам. главният прокурор Иван Гешев не закъсня да се похвали в четвъртък пред журналисти, че "специализираните структури правят нещо, което никой досега не е правил".

В ранните часове на деня ДАНС и спецобвинението щурмуваха офисите на оръжейния търговец "Кинтекс", откъдето иззеха документация. По думи на Гешев проверката е извършена след инспекция от Агенцията за държавна финансова инспекция, която установила нарушения в работата на дружеството. Той разясни "сюжетната линия", довела според прокуратурата до щета за фирмата, чийто принципал е Министерството на икономиката. "Кинтекс" сключвала договори с други държави, като зам. главният прокурор спомена единствено Индия. "Доставката се извършва от български оръжейни производители. Въпросът е, че договорите са между "Кинтекс" и съответната държава", уточни той. Според прокуратурата българският производител "съвсем случайно" изпълнявал некачествено тези оръжейни доставки, поради което третата страна начислявала неустойки, които обаче се плащали не от този производител, а от "Кинтекс".

Държавната фирма обаче не си потърсила парите от съответния доставчик. Гешев категорично отказа да назове оръжейните търговци, които според прокуратурата са си спестили пари от некачествени доставки. Случаят обаче напомня на друга проверка на "Кинтекс" преди две години. Тогава икономическият министър Емил Караниколов изпрати сигнал до прокуратурата заради сключени сделки с „Емко“ на Емилиян Гебрев. Зам. главният прокурор заяви, че не знае какво е установила тогава проверката.

Акция се проведе и в „Захарен комбинат“ - Пловдив, собственост на разследваното семейство Ветко и Маринела Арабажиеви. Операцията се провеждаше почти паралелно с тази в "Кинтекс" и на практика прокуратурата не смогваше да се похвали с всичко. Гешев уточни, че захарната акция е във връзка с делото срещу семейството, което беше арестувано в Испания. „Мисля, че вече към наказателна отговорност трябва да е привлечен директорът на „Захарен комбинат“ в Пловдив. Определена му е гаранция от 250 хил. лева от наблюдаващия прокурор“, заяви той. По негови думи обвинена е и жена, част от управленската верига на едно от основните дружества от съзвездието на сем. Арабаджиеви. „Става въпрос за лица, които са по периферията на групата. Дошло е ред да работим и да предприемем действия по отношение на тях“, заключи Гешев. Ветко и Маринела Арабаджиеви са обвинени в пране на пари и данъчни престъпления.

В града под тепетата се проведе и друга акция. Прокуратурата и икономическата полиция удариха редица таксиметрови компании заради укриване на данъци и закопчаха шестима шефове на фирми. Окръжният прокурор в Пловдив Румен Попов обясни, че четири дружества за таксиметрови услуги в града се разследват за невнесени в бюджета около 5 млн. лв. от данъци. „Задържаните са упълномощени от собствениците на дружествата, част от които са в затвора. Някои от тях са скитници, които дори не знаят, че са собственици на дружества, но въпреки това те на практика са собственици на 1000 таксита“, уточни прокурор Попов.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

прокуратура, Иван Гешев

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?