Подходът на управляващите към промените в партийното финансиране е „противоречив, хаотичен и реактивен“. Това обяви в понеделник в своя позиция Асоциация „Прозрачност без граници“, която от години наблюдава законодателните промени в тази област.
След скандала с надплатените милиони левове от държавата на политическите сили в края на май правителството внесе законови поправки, с които се задължават партиите и коалициите, получили от тези пари, да ги върнат за 3 години назад. Миналата седмица бяха предложени и поправки в Закона за държавния бюджет, с които размерът на субсидията се намалява от 11 лв. на 1 лв. на действителен глас.
От „Прозрачност без граници“ посочват, че е нарушена законодателната процедура: мотивите и в двата законопроекта са бланкетни; липсва оценка на въздействието по отношение на предлаганото драстично орязване на субсидията; въобще не са проведени обществени консултации.
Наблюдателите изтъкват, че законопроектите не засягат съществуващите проблеми и затова не могат да им дадат адекватни решения. Те открояват следните задачи за решаване: да се намери ясен критерий за определяне на субсидията; да се намали размерът й; да се дадат реални правомощия на Сметната палата да проверява колко пари са получили и изразходвали партиите; да се обсъди въпросът за безплатното отразяване на предизборните кампании в обществените медии.
Разрешаването на проблемите изисква задълбочена дискусия с участието на партиите, академичната общност и експертите, посочват от „Прозрачност без граници“, и призовават политическите лидери и депутатите да организират такова обсъждане.