Медия без
политическа реклама

Проект на ИТН може да блокира атестацията във вузовете на Денков

Университетите трябва да получат 20-те млн. лв. без условия, смятат депутатите на Слави Трифонов

Вузовете няма да могат да си получат 20-те млн. лв., ако не променим закона за държавния бюджет, смята Ива Митева от ИТН
БГНЕС
Вузовете няма да могат да си получат 20-те млн. лв., ако не променим закона за държавния бюджет, смята Ива Митева от ИТН

От "Има такъв народ" предлагат нормативни промени, с които университетите ще получат планираните 20 млн. лв. за заплати на преподавателите без условия. Това става ясно законопроект за промени в закона за държавния бюджет на България за 2022 г., внесен от депутати от ИТН, начело с Ива Митева. Той на практика блокира предложената от просветния министър Николай Денков нова методика за атестация на професори и доценти, която в последните дни разбуни силно духовете в гилдията

Както "Сега" писа, допълнителните 20 млн. лв. за вузовете бяха извоювани от синдикатите и висшите училища, когато се обсъждаше законът за държавния бюджет за 2022 г. Идеята бе те да се използват за увеличение на основните заплати на преподавателите. В преходните и заключителни разпоредби на закона за бюджета обаче депутатите приеха текст ("злополучния" параграф 17), според който въпросните пари ще се предоставят на държавните вузове като субсидия за издръжка на обучението под условие - след като те въведат в правилниците си новите критерии/методика за атестиране на академичния състав, предложени с решение на МС. Точно срещу това обвързване на средствата с нови критерии за атестация, които МС налага, се обявиха ректори и преподаватели, според които така се погазва автономията на висшите училища - при положение че критериите за атестация по закон се приемат от самите висши училища във вътрешните им правилници, а не от МС. 

Предложението на депутатите от ИТН е във въпросния параграф да отпадне текста, свързан с новата методика, т.е. вузовете да могат да получат средствата си без условието да приемат новите правила за атестация (които на практика се блокират). Новият им текст гласи, че висшите училища ще получат 20-те млн. лв., след като приведат критериите и показателите в правилниците си за атестиране на академичния състав в съответствие със закона за висшето образование Т.е. би била нужна поправка в закона за висше образование, за да се въведе новата национална методика за атестация на Денков (която сега се предлага с решение на МС).

"Разпоредбата (в пар. 17 - бел. ред.) е внесена между първо и второ гласуване от народни представители и видно от техните изказвания в заседанието на Комисията по бюджет и финанси от 18 февруари 2022 г. целта е била тези средства да бъдат дадени въз основа на покритие на качествени показатели, определени от самоуправляващите се университети и съгласувани с методика. На заседанието на Комисията по бюджет и финанси текстът е допълнен с ново изречение второ, което в противоречие на изречение първо определя, че показателите и критериите вече не трябва да се определят от самите самоуправляващи се университети, а от Министерския съвет по предложение на министъра на образованието", обясняват в мотивите си те. Според тях с проекта им се преодолява точно това противоречие, като освен това се премахва и съмнението за противоконституционност на разпоредбата с Конституцията и нарушаване на принципа за академична автономия на висшите училища.

Според депутатите на Слави Трифонов е налице и несъответствие с чл. 57 от Закона за висшето образование, съгласно който показателите и критериите се определя в правилниците на съответните висши училища със задължително включен минимум в закона. "Недопустимо е на основание на Закон за държавния бюджет (с предложение, направено между 1 и 2 четене) с акт на МС, който дори не е подзаконов нормативен акт, да се определят показатели, критерии и методика, които не са предвидени в Закона за висшето образоване и допускат навлизане в академичната автономия на висшите училища", казват от ИТН. Те са категорични, че усвояването на 20-те млн. лв. не може да стане по предвидения в параграф 17 ред. "Изменението на този параграф е важно, за да се създаде възможност заделените от държавния бюджет целеви средства да достигнат до своите адресати, още повече че променените икономически условия през последните месеци налагат в спешен порядък индексация на доходите на работещите в системата", аргументират се те.

Към самата методика за атестация на МС също има доста критики, голяма част от които според министър Денков нямат основания. След като в предложението на ИТН тя "отпада", не е ясно каква ще е съдбата й, ако законопроектът на ИТН бъде подкрепен от депутатите - дали например МОН ще предложи нови промени в закона за висше образование, за да я въведе за всички вузове. При всички случаи решението на МС за въвеждането й не може да остане, защото отпада юридическото основание за съставянето му, тълкуват юристи.

Министър Денков неведнъж е казвал, че са нужни промени в ЗВО в тази насока. В момента са предложени такива (те минаха на първо четене), но за съвсем друго нещо - за проектните докторанти и обучението на един студент от два вуза, а времето за внасяне на предложения между първо и второ четене е изтекло. Освен това между две четения се вкарват единствено редакционни промени, а не такива, които въвеждат радикални промени като например атестацията. 

 

ПОЗИЦИЯ

"Няма да коментираме конкретния законопроект, защото това е работа на народните представители. На неотдавнашната среща в експертния коалиционен съвет по образование обясних отново на коалиционните партньори защо предлагаме промените. Целта е да се подобри качеството на академичния състав и оттам на начина на преподаване и на висшето образование като цяло. По-голямата научна продукция повишава също видимостта на висшите училища и на България в международната общност. Това е важно за привличането на инвеститори и кандидат-студенти от чужбина. Обясних защо промяната на атестирането не противоречи на принципа на академичната автономия. Обсъдихме какви са правилните стъпки, така че тя да бъде въведена с дългосрочно устойчиво действие, за да сме сигурни, че ще постигнем целите си. Готов съм да продължа да обяснявам, колкото е необходимо", коментира пред "Сега" акад. Денков.

 

Драматично Общо събрание се е провело днес в Софийския университет.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата