Заканата на работодателските организации да не участват в националния съвет за тристранно сътрудничество, докато в дневния му ред не бъде включен проблемът с болничните, беше приведена в действие. Вчера правителството обсъди увеличението на минималната заплата, която от 1 януари става 610 лв., само със синдикатите, които подкрепиха решението. Само една работодателска организация - Съюзът за стопанска инициатива, присъства на заседанието, което е първо след смяната на социалния министър, но гласува против увеличението. Правителството е длъжно да обсъжда важни въпроси от трудовото законодателство, бюджета и т.н. със синдикати и работодатели, но няма нужда от тяхната подкрепа, за да прокарва решенията си.
По повод вчерашното заседание на тристранката Асоциацията на организациите на българските работодатели отново напомни своята позиция - че отказва да плаща първите три дни от болничния. Правителството е в безизходица в този спор - синдикатите пък го заплашват с протести при намаляване на обезщетението. Финансовото министерство категорично отказва този ангажимент да се върне към НОИ, тъй като това означава около 200 млн. лв. повече разходи в бюджета на държавното обществено осигуряване. "Въпреки нашите усилия да се направи реформа правителството планира да се запази статуквото. Години наред неглижирането на проблема с фалшивите болнични доведе до източването на огромен ресурс и от осигурителните фондове, и от работодателите", коментират от асоциацията. Според тях с временната мярка да им прехвърли първите три дни от болничния през 2010 г. правителството ги облага тройно - веднъж чрез осигуровките, които внасят за своите служители, втори път с обезщетенията и трети път, като ги принуждават да плащат допълнителни възнаграждения за заместващи работници.
В закона за държавното обществено осигуряване бе записано, че до един месец Министерският съвет, НОИ и НЗОК ще трябва да излязат със становище как да се ограничат злоупотребите с болничните и кой да поеме плащането на обезщетенията от първите три спорни дни - работодателите или НОИ.