Медия без
политическа реклама

Рискът от монопол в тол системата не притесни депутатите

Близо 300 рамки за контрол на тежкия трафик трябва да бъдат монтирани до 16 август, когато се очаква да започнат тестове на тол системата.
АПИ
Близо 300 рамки за контрол на тежкия трафик трябва да бъдат монтирани до 16 август, когато се очаква да започнат тестове на тол системата.

Без абсолютно никакво притеснение депутатите от парламентарната регионална комисия вчера утвърдиха монопола при събирането на тол такси. Това стана с поправки в Закона за пътищата, внесени от ГЕРБ по искане на регионалното министерство.

Промените засягат т.нар. доставчици на декларирани данни - фирмите, които поставят GPS устройства на тировете, преминаващи през българска територия. Досега се предвиждаше тези компании да подписват директно договори с Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), за да й подават информация за движението на камионите. На базата на това трябваше да се изчисляват дължимите такси. Със законовите поправки, одобрени вчера, въпросните компании обаче ще трябва да предават получаваните от тях данни на т.нар. национални доставчици на услуги за електронно събиране на такси.

До момента има само една такава фирма - „Интелигентни трафик системи“, предоставяща бордови устройства, чрез които могат да се плащат тол такси. Досега закупуването на такива устройства беше ангажимент на пътната агенция, но със законовата промяна се прехвърля на частен оператор, какъвто до момента има само един.

Поправката се прави по желание на АПИ. По този начин агенцията ще може да се съсредоточи в оперирането на тол системата и събирането на пътните такси, твърдят вносителите на проекта.

„Идеята е агенцията да не играе търговски, защото тя трябва да купи софтуер, да поддържа някаква администрация, да продава бордови устройства. Няма нужда държавата да го прави. Това е несвойствена работа за агенцията. За нея е важно да има коректни данни откъде е минало превозното средство“, обясни вносителят от ГЕРБ Александър Ненков. Той уверено предрече, че „в най-скоро време“ фирмите, които предоставят услуги като „Интелигентни трафик системи“, ще бъдат поне няколко.

Дали това ще се случи, не е ясно. Досега като национален доставчик бе регистрирана компанията "Телетол". Тя обаче не получи достъп да системата на пътната агенция и на практика дейността й е блокирана. В момента в процедура за регистриране като "национален" са още две компании “Конкорд Смарт Инфраструктура” АД, която желае да продава електронни винетки и тол продукти. Четвъртият кандидат - Иком“ ООД, е заявил желание да партнира на пътната агенция само в събирането на тол такси, не и в продажбата на електронни винетки.

Депутатите приеха още, че тол системата ще започне работа от 1 март 2020 г. Досегашният срок беше 16 август 2019 г. Предлогът за отлагането е необходимостта да се „намери необходимият консенсус за тарифирирането, както и за обхвата на пътищата“ с превозвачите, както твърдят вносителите от ГЕРБ.

МЪГЛА

Превозвачите продължават да бъдат в пълна мъгла около подробностите с тол системата. От бранша постоянно се оплакват, че липсва комуникация с регионалното министерство и АПИ. Не са ясни дори важни подробности около това дали задължително трябва да се купуват или наемат мистичните бордови устройства. Според експерти след като системата работи на принципа на GPS, бордовите устройства не би трябвало да са задължителни. От 16 август започват т.нар. тестови период на системата. Кога ще заработи в реално време, ще се се реши допълнително.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата