Медия без
политическа реклама

След моркова държавата извади тоягата срещу е-скутерите

Преди месец Столичната община обособи стотици места за паркиране на тротинетки, а днес вече няма къде да се карат

Въпреки че е-скутерите наброяват хиляди из страната, държавата бездейства по отношение на правилата за карането им.
Илияна Кирилова
Въпреки че е-скутерите наброяват хиляди из страната, държавата бездейства по отношение на правилата за карането им.

След като столичният кмет Йорданка Фандъкова употреби за личен пиар бизнес инициативата на частна фирма да отдава електрически тротинетки под наем, бездействието на държавата по отношение на правилата за движение на скутерите е на път да откаже софиянци от този вид транспорт. Към настоящия момент не е ясно къде хората имат право да карат своите тротинетки, знае се единствено къде не може - на пътното платно. Началникът на Пътна полиция в столицата комисар Любомир Костадинов обяви в сряда пред БНР, че водачите на е-скутерите нямат право да се движат по пътищата и ще бъдат санкционирани, ако го правят.

Шефът на столичния КАТ е категоричен, че водачите на тротинетките управляват нерегистрирано моторно превозно средство. „Всички тези новоизлезли електромоторчета, моторетки, тротинетки, както ги казват, нямат право по закон да се движат по пътищата. Има доста инциденти с тях", добави Костадинов. Той обаче не конкретизира къде в закона пише, че скутерите не могат да бъдат на автомобилния път. Не става ясно и какъв е размерът на предвидената санкция. "Сега" не успя да се свърже с комисар Любомир Костадинов за коментар.

Вътрешният министър Младен Маринов обясни от своя страна, че по смисъла на Закона за движение по пътищата е-скутерите са моторни превозни средства. "След като са такива, трябва да отговарят на определени изисквания“, уточни той. По негови думи вече има създадени работни групи, които "търсят най-добрата законова регламентация за движението на електрическите тротинетки". „Бъдещето е в алтернативните превозни средства, които щадят околната среда, по-лесни са за употреба в сложна градска среда и дават повече мобилност на гражданите“, категоричен е Маринов.

До въпросната регламентация остава загадка къде е допустимо да се карат тротинетките. След като по смисъла на закона те са моторни превозни средства, то не е ясно дали може да се карат по велоалеите. Не е безспорно и дали имат място по тротоарите. Според Закона за движение по пътищата е забранено "да се управлява двуколесно пътно превозно средство по площите, предназначени само за пешеходци". Въпреки това комисар Костадинов отказа да отговори на въпроса дали е-скутерите могат да бъдат карани между пешеходците.

Всичко това е на фона на изхарчените от Столичната община пари за обособяването на 200 места за паркиране на велосипеди, мотопеди и тротинетки из София. Проектът беше изпълнен в началото на август от общинската формация "Зелена София" и Центъра за градска мобилност. "Мярката е в подкрепа на засилващия се интерес към алтернативно придвижване в града и целù да създаде по-добри условия за паркиране и използване на инфраструктурата", се казва в описанието на проекта. Не е ясно как нормативният хаос ще се отрази на фирмата, която отскоро предлага под наем возилата в София.

ИНЦИДЕНТ

Първият сериозен инцидент с електрическа тротинетка вече е факт. Дете е пострадало тежко, след като е било блъснато от кола, докато е карало тротинетката си в Монтана. То е закарано в безсъзнание в местната болница. Д-р Красимир Каменов - началник на хирургичното отделение, обясни, че детето е с черепно-мозъчна травма и разкъсни рани по главата. Несъобразена скорост на водача на автомобила е най-вероятната причина за инцидента.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата