Все повече участници в образователния процес заговарят за увеличаване на санкциите на учениците като необходима стъпка срещу липсата на дисциплина в клас. Последните дни и директори, и синдикати в един глас подеха тази тема, настоявайки за мерки.
От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" от край време заявяват, че основният проблем на образователната ни система е лошата дисциплина в училище, която според тях е заради липсата на вменени отговорности в българските родители за осигуряване на присъствие на децата им, за спазване на училищни правила и за поемане на отговорности при нарушителни и престъпни деяния. Преди дни оттам отново припомниха исканията си за незабавно въвеждане на оценка "дисциплина", която да стимулира ученици и родители, формирали добро възпитание и която да бъде част от общия сбор оценки, които да има ученик в предпочитано училище.
"Родителите на учениците да имат отговорност и задължение да партнират на училищните власти и да посещават училищната институция при регламентирани и нерегламентирани повиквания. При нарушение на този постулат, да се налага финансова санкция от 500 лв.", предлагат от синдиката. Според тях налагането на съществуващите и нови наказания за ученици следва да се извършва като вътрешноучилищна процедура, а не като административен акт по Административно наказателния кодекс. Учителите да могат регламентирано да отправят послания - не само към учениците, но и към техните родители, при нарушаване на училищния правилник, както и да се прилага безпрекословно забраната за използване на телефони в училище, настояват още от "Образование". Що се отнася до политиката за обща подкрепа, профсъюзът смята, че трябва да се заложи на превенцията, предварителна работата с учениците, контакти и съвети и санкции към недобросъвестни родители.
Директори също неведнъж са споменавали за нуждата от по-лек ред за налагане на наказания, тъй като съществуващият е тромав и се ползва рядко. Пред БНР Диян Стаматов призова за "система за стимулиране и санкциониране на учениците". Причината е, че в момента, според него, "расте едно поколение, което има безкрайно силното усещане за ненаказуемост". Според Стаматов е наложително и да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни социални мрежи от подрастващите. За това трябва законова промяна, а от друга страна - изключително силен родителски контрол върху използването на мобилните телефони, категоричен бе той.
От родителските асоциации, разбира се, са на противоположно мнение. Според тях първо училището трябва да стане адекватно на нуждите на учениците и след това те да бъдат наказвани. Според тях санкциите няма да решат основния проблем - некачественото българско образование, което не подготвя учениците за живота. Затова позицията им е, че следва да се акцентира върху подобряване на партньорството между учители и родители.