Медия без
политическа реклама

Собственици в Морската градина искат автодостъп за клиенти

Те настояват сегашният режим за влизане във варненския парк да се запази

05 Юли 2019
Трагедията в събота бе последвана от протест срещу автомобилите в неделя, което разбуни страстите около достъпа на коли в Морската градина на Варна.
Трагедията в събота бе последвана от протест срещу автомобилите в неделя, което разбуни страстите около достъпа на коли в Морската градина на Варна.

Собственици на имоти в спорната местност Салтанат на Морската градина във Варна искат сегашният режим на влизане на автомобили да се запази. Това означава по указаните за целта алеи все така да се движат както техни коли, така и на клиентите на заведенията и на ползвателите на спортни площадки, към които са изградени паркинги. “Правова държава сме, просто искаме законите да се спазват”, заяви пред “Сега”  Кирил Киров, който оглавява сдружение на собственици. Сегашният режим е в сила след дългогодишни съдебни баталии и финално магистратско решение в полза на автомобилите.

Темата за автотрафика в Морската градина стана силно актуална след събота, когато кола прегази дете на паркинг до ресторант “Хоризонт”. Община Варна обмисля да редуцира автомобилите, като пуска в определени часове само тези, които зареждат заведенията. Но днес на среща са поканени собствениците, които ще защитят позицията си. Доколкото достъп на самите собственици трудно може да бъде спрян, а и заведенията следва да се снабдяват, най-любопитно е настояването и клиентите да имат право да шофират.

Киров не се съгласи с някои от преобладаващите мнения. Така например посочи, че едно от трасетата, познато като паркова алея (успоредна на булевард “Княз Борис I” в посока Делфинариума), всъщност било със статут на четвъртокласна улица. Паркингите в Салтанат според него са законни.

Пред Дарик радио Киров изказа съболезнования към семейството на загиналото дете, но бе остър спрямо протестиращите, които поискаха забрана на колите: “Организации, наричащи себе си зелени, яхнаха трагедията на едно семейство, преследвайки своите имагинерни и неясни интереси. Този инцидент се случва на узаконен паркинг и би могъл да се случи на всеки един паркинг. Какво правим в случая – затваряме всеки паркинг, на който има инцидент?”.

 

БЕЗ УСПЕХ

Междувременно Административен съд – Варна отхвърли жалба на инициативен комитет за провеждане на референдум за Морската градина. Събитието е част от дълга неуспешна поредица граждански действия за разширяване на парка. Инициаторите искаха да питат варненци дали Морската градина трябва да включва крайбрежната алея и дали тя да бъде зона за отдих.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата