15 от най-големите автопроизводители бяха глобени от Евросъюза с общо 458 млн. евро за участието си в картел, свързан с рециклирането на стари и излезли от употлеба автомобили. Сигналът е бил подаден от Mercedes-Benz, също участник в картела, който е отървал глобата заради показанията срещу останалите.
Европейската комисия направи обиски в автомобилните фирми още преди три години, а след анализ на събраните данни излезе със становище, че картелът е работил май 2002 г. до септември 2017 г. Организатор на срещите и контактите между компаниите е била Европейската асоциация на автомобилните производители (ACEA).
Случая засяга разглобяването и рециклирането на коли, които вече не са годни за употреба. 15-те фирми са се споразумели помежду си да не се конкурират и да не рекламират каква част от даден автомобил може да бъде рециклирана, възстановена и повторно използвана.
Освен това са се наговорили да премълчават колко и какви рециклирани материали се използват в новите им автомобили. Съгласили са се също така и да не плащат на автоморгите и специализираните сервизи за обработката на излезлите от употреба превозни средства.
Всичко това е нарушение на законодателството на ЕС. Според него собствениците трябва да имат възможност да се освободят безплатно от старите си или повредени автомобили, които вече не са годни за употреба, и тези коли да отидат в сервиз за разглобяване. При необходимост, сметката се поема от производителите. От друга страна купувачите на нови автомобили трябва да бъдат надлежно информирани какви и колко рециклирани материали са вложени.
"Тези производители са се координирали в продължение на над 15 години, за да избегнат заплащането на услуги по рециклиране. Няма да толерираме картели от какъвто и да е вид и това включва онези, които пречат на информираността на клиентите и на търсенето на по-екологични продукти", заяви Тереса Рибера, еврокомисар по конкуренцията и зам.-председател на ЕК по въпросите на справедливия енергиен преход.
Всички производители са признали участието си в картела, в замяна на намаляване на глобите с 10%.
Най-много ще плати Volkswagen - 127.69 млн. евро, следват Renault-Nissan е 81.46 млн. евро, за Stellantis - 74.93 млн. евро, и Ford - 41.46 млн. Сред другите глобени са Toyota, Mitsubishi, Honda, Hyundai, Jaguar, Land Rover, Mazda, Suzuki и Volvo.
Подалата сигнала Mercedes-Benz е трябвало да плати 35 млн. евро.