Медия без
политическа реклама

Как да запалим колата след дълъг престой

Задължителни стъпки за подкарване на оставен за повече време автомобил

14 Апр. 2025
Огледът за течове под капака е една от важните стъпки
Огледът за течове под капака е една от важните стъпки

Обикновено въпросът как да се стартира двигателят на автомобила след дълъг престой възниква през пролетта, тъй като някои шофьори оставят колите си в гаражи или паркинги за цялата зима. Тази процедура обаче крие редица рискове, изискващи внимание. Ето как да подкарате колата след толкова дълъг престой:

 

1. Оглед на автомобила

На първо място, трябва внимателно да огледате колата. Обърнете внимание на състоянието на колелата и гумите, погледнете дали има течове на технически течности около и под автомобила. След това отворете капака, за да проверите и под него за течове.

 

2. Проверка на нивото на техническите течности

След дълъг престой на машината е необходимо да се провери нивото на техническите течности:

- масло в двигателя;

- масло в скоростната кутия;

- охладител/радиатор;

- спирачна течност;

- течност за сервоусилвател на волана (ако колата има серво);

- климатик.

Където нивото е около и под минимума, трябва да се долее нужното количество.

 

3. Проверка на акумулатора

Първо трябва визуално да се оцени състоянието на батерията, да се провери надеждността на закрепването на положителните и отрицателните клеми. Ако клемите са се окислили при дългия престой, те трябва да бъдат почистени с шкурка, смазани с проводима грес и здраво затегнати.

Ако акумулаторът не е бил изваден от колата, има вероятност той да бъде частично или напълно разреден. Затова, преди опита за стартиране на двигателя, той трябва да бъде напълно зареден.

 

4. Проверка на ремъците

Наложително е да се погледнат и ремъците - ангренажен и на алтернатора. Те трябва да са чисти, без пукнатини по гумата и с добро напрежение (добре опънати). Ако са се охлабили и провиснали, трябва да се регулират, а ако имат пукнатини най-добре е да се заменят.

 

5. Проверка на наличността на гориво

След като пъхнете ключа за стартиране, трябва, по лампичката на таблото, да се уверите, че в резервоара има гориво. Може както да сте забравили да заредите гориво, преди да оставите колата за зимна пауза, така и то да е изтекло или да се е изпарило по някаква причина.

 

6. Проверка на запалителната система

Автомобилните свещи, бобини и проводници за запалване трябва да са чисти. Също така трябва да се провери ръчно надеждността на връзката на всички конектори и щепсели.

 

7. Стартиране на двигателя

Ако след проверката всичко е наред, може да се пробва стартиране на двигателя. Преди това обаче трябва да се включи запалването и да сеизчака горивната помпа да изпомпа гориво. За успешно стартиране на двигателя са нужни зареден акумулатор, гориво и работеща система за запалване. Ако всичко, проверено по-горе, е наред, тогава колата би трябвало да стартира от първия опит.

По-добре е обаче да отворите капака, преди да започнете. А след стартиране на двигателя да излезете и да погледнете под капака - дали няма течове, когато двигателят работи, дали се чуват външни звуци и шум и т.н.

 

8. Началото на движението

При потеглянето трябва да се внимава - спирачките на колата може да са се "вкиснали", ръждясали и т.н. Обикновено в първите метри при натискане на педала спирачките издават необичайни звуци: бръмчене, стържене или скърцане. Когато се слегнат, звуците трябва да изчезнат.

Като цяло по време на първото пътуване трябва да обърнете внимание на поведението и звуците на автомобила, за да не пропуснете появата на дефект, който се е появил по време на дългия престой.

Важно е също да проверите затягането на болтовете на колелата преди пътуването и да нормализирате налягането в гумите.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

автомобили

Още по темата