Столична община е на едно гласуване от значително облекчаване на изискванията за въвеждане на зелен билет от 1 лв. за целодневно ползване на градския транспорт в дни с мръсен въздух и на безплатен бял билет в дни с още по-мръсен. Двата талона се считат като една от най-мотивиращите сигнали за заостряне на вниманието на софиянци за сериозността на ситуацията с въздуха в София в дни с превишения на фини прахови частици и като мотивираща мярка шофьорите да бъдат насърчени да слязат от автомобилите.
След бурни двучасови дебати комисията по екология прие промени в съществуващия механизъм с мерки, които общината предприема при замърсяване на въздуха. Новите текстове бяха внесени от ресорния зам.кмет Надежда Бобчева и от групата на ПП/ДБ/"Спаси София". "Въздържал се" по доклада гласуваха представителите на ГЕРБ. Екокомисията е водеща по този доклад, но все пак решаващата дума ще е на общинския съвет в четвъртък.
Бобчева и общинските съветници от ПП/ДБ/СС предлагат кметството да въвежда мерките при по-ниски нива на фини прахови частици ФПЧ10 спрямо сегашния механизъм, приет през 2018 г. Според Световната здравна организация безопасните стойности на ФПЧ10 са до 50 микрограма на куб.м., а всичко нагоре застрашава човешкото здраве. В момента Столична община разделя превишенията в 4 групи- до 100 мкгр/м3, до 150 мкгр/м3, от 150 мкгр/м3 до 200 мкгр/м3 и над 200 мкгр/м3.
ПП/ДБ/СС искат таблиците с концентрациите да се ревизират- до 45 мкгр/м3, от 46 до 75 мкгр/м3, от 76 до 100 мкгр/м3, от 101 до 150 мкгр/м3 и над 150 мкгр/м3. За пръв път сегашната администрация предлага мерки да се предприемат и при прогнозни или допуснати превишения на по-дребните прахови частици - ФПЧ2,5, а също и на въглероден диоксид. Досега Столична община не включваше тези данни в механизма за превенция, въпреки че всъщност ФПЧ 2,5 представляват още по-голяма заплаха от респираторни заболявания.
Ако предложенията бъдат приети окончателно, зелен билет от 1 лв. ще се пуска при прогноза или реализирано превишение на ФПЧ10 над 100 мкгр/м3, отчетено на две от 8-те лицензирани станции на МОСВ, както и от 51 до 75 мкгр/м3 на ФПЧ 2,5. При отчетено или прогнозно превишение над 150 мкгр/м3 на ФПЧ10 пък в действие ще влиза безплатният бял билет.
Към момента талон от 1 лв. за целодневно ползване на обществения превоз може да се въвежда само при вече отчетено превишение над 150 мкгр/м3, но не и при прогнозно. Още по-трудно изпълними са критериите за пускането на бял билет. Затова въпреки честия смог над София, особено през зимата, във времената на Йорданка Фандъкова талон от 1 лв. бе пускан само 2 пъти - веднъж през декември 2018 г. и още един път година по-късно.
Нов момент е и че мерки срещу замърсяването на въздуха ще се предприемат при констатиране на превишени нива на ФПЧ10 и ФПЧ 2,5 на 2 от 8 станции за контрол на качеството на атмосферата - 5 на Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС) към МОСВ, 1 мобилна и на 2 автоматични, които са собственост на общината. В момента механизмът се задейства пак при превишение на 2 станции, но само от 5-те на ИАОС, от които нито една не е в най-невралгичните точки в центъра на София. Освен това ПП/ДБ/СС предлагат данните от 8-те станции, а също и тези от гражданската мрежа - airbg.info, да станат налични на обща платорма, а не всяка система да е на свой портал, както е в момента. Срещу това обаче се противоставят ГЕРБ, които искат правен анализ дали е законосъобразно Столична община да обединява държавните станции и гражданските сензори. След като обаче тяхното искане за отлагане или отхвърляне на доклада на ПП/ДБ/СС не се прие, комисията по екология единодушно реши въпросната платформа да се създаде до 6 месеца след окончателното гласуване на промените.
Вносителите се отказаха от предложения, заради които през лятото ГЕРБ успяха да блокират доклада - при ФПЧ10 над 100 мкгр/м3 да се забранява движението на МПС над 3,5 т. на територия от общината, а също и да се забранява навлизането на автомобили с по-ниска екокатегория от Евро 5 и Евро 6 в т.нар. Малък ринг на нискоемисионните зони в центъра на София- пространството между булевардите "Васил Левски"- "Патриарх Евтимий"- "Ген. Скобелев"- ул. "Опълченска" и бул. "Сливница" до Сточна гара. Въпреки това и сега ГЕРБ не харесаха мерките на ПП/ДБ/СС, но с гласовете на останалите групи те все пак минаха през екокомисията.