Столичната община бави въвеждането на правила за движение на електрическите тротинетки, въпреки че наскоро скутерите на Lime бяха пуснати под наем в центъра на София. За опасностите, които възникват от липсата на регламент, алармира Богдан Милчев от Института за пътна безопасност.
Той посочи пред "Сега", че тротинетките, които се движат в София, трябва да отговарят на определени изисквания, както и да спазват някакви правила за движение. "Когато има правила, знаем кой, къде и как може да се движи. Тогава сме в ситуация, в която знаем кой ще носи отговорност, защото, когато няма правила, всеки може да прави каквото си иска", категоричен е Милчев. По негови думи Институтът за пътна безопасност е предложил на Столичната община регламент с правила за скутерите още преди 40 дни, но общинската администрация не е реагирала по никакъв начин. В него е разписано, че всяка тротинетка трябва да разполага с валиден застрахователен стикер и идентификационен номер. Право да я карат имат само лицата, навършили 14-годишна възраст. Освен това електрическите скутери трябва да имат подходящо осветително оборудване, както и ясно звучащ звънец.
Във вторник представители на Столичната община, МВР и обществени организации обсъдиха промени в Закона за движение по пътищата, които да се отнасят за тротинетките. Елица Панайотова, координатор на общинския проект "Зелена София", заяви пред БНР, че ще предложат скутерите да не се движат по тротоари, да се движат по велоалеите, където ги има маркирани и също така да спазват правилата за движение и придвижване, каквито са и за велосипедите. Такава среща обаче се е състояла още преди месец, от която не е произлязъл никакъв ефект, отбеляза Богдан Милчев. На нея са присъствали столични общински съветници и представители на операторите, които ще дават под наем електрическите тротинетки. "Тогава аз зададох въпрос към представителите на фирмите дали са готови да изчакат въвеждането на нормативна база и тогава да пуснат в експлоатация своите продукти. Те отговориха, че са готови, защото така е редно. На срещата присъства и председателят на общинския съвет Елен Герджиков и други общински съветници, на които казах, че не трябва да се бърза тротинетките да бъдат пускани на пазара, а първо трябва да се създаде нормативна база. Те ми отговориха, че те не можели да ги спрат. Тогава какво правите там ми е въпросът. Фирмите искат да спазват правилата, а някой ги пуска извън правилата", коментира той пред "Сега".
Според Милчев, ако регламентът за електрическите тротинетки не бъде приет, "ние ще продължаваме да бъдем държавата на абсурдите". Той посочи още, че при изготвянето на правилата, които Институтът за пътна безопасност предлага, е заимстван опитът на Германия, Швеция и Швейцария.