Медия без
политическа реклама

Столичният автотранспорт ще купува газ през посредник

Догодина дружеството ще плати 16,6 млн. лв. без ДДС, комисионът е 2,4 млн.

09 Дек. 2024
Новият договор за доставка на газ за общинските автобуси влиза в сила на 1 януари 2025 г.
Илияна Димитрова
Новият договор за доставка на газ за общинските автобуси влиза в сила на 1 януари 2025 г.

По-малко от месец, след като обяви обществена поръчка за избор на доставчик на природен газ, софийската общинска фирма "Столичен автотранспорт" избра победителя и дори подписа договор с него. Това става ясно от профила на компанията в регистъра по ЗОП. Интересното в този конкурс бе, че "Столичен автотранспорт" избра да търси суровината чрез посредник, въпреки че дружеството, чийто принципал е Столичният общински съвет, е платило лиценз да търгува самостоятелно с газ. Избраният посредник е "Смарт Кънсълтънс", който може да получи над 1,2 млн. евро по сделката. Другото интересно е, че купувачът не се намира в добро финансово състояние и често получава заеми от бюджета на Столична община.  

Избраният доставчик е "Дексиа България", а постигнатата цена е 16,6 млн. лв. без ДДС за 154 540 MWh, с които ще се зареждат автобусите в поделенията "Дружба", "Малашевци" и "Земляне" и ще се отоплява "Малашевци". Срокът на договора е 1 година или достигане на обявеното количество. Той ще влезе в сила в началото на 2025 г. 

Общинският съветник Симеон Ставрев от групата на ПП-ДБ-"Спаси София", от която е и кметът Васил Терзиев, коментира, че споразумението не е изгодно за "Столичен автотранспорт" и общинската икономика. "Ще плащаме с 10-12 лв. горница на мегаватчас, защото ще купуват от хъб „Балкан“. Цената на хъба в момента е между 87 и 89 лв/mWh, а цената, на която със собствения си лиценз можеха да купуват през "Булгаргаз", е 75 лв./mWh", изчисли той.

Ставрев критикува изпълнителния директор на "Столичен автотранспорт" Стилян Манолов за сключения договор. Както е известно, през лятото начело на това и на останалите ключови общински дружества бяха назначени без конкурси хора, за които гласуваха ГЕРБ, БСП, ИТН и общински съветници без партии. Те станаха известни като "икономическото мнозинство в София". "Стилян Манолов много добре знае, че няма никаква нужда от посредник и тези 2.42 млн. лв. са буквално похарчени пари на вятъра, защото дружеството му има лиценз и може да си купува само газ. Това ще доведе и до повече разходи и по-висока цена на км/пробег на автотранспорта, а по-високата цена е в изгода на „МТК Гроуп“, единственият частен превозвач в София, чиято цена на километър е вързана към тази на общинското дружество", написа Ставрев във "Фейсбук".

Както "Сега" писа, процедурата за избор на доставчик на газ бе обявена на 15 ноември, а на потенциалните кандидати бяха дадени само 10 дни да внесат документи за участие. Според хора от газовите среди предвиденият срок е твърде кратък, като се има предвид сериозното количество газ, което трябва да се доставя. 

Казусът с газовия договор на "Столичен автотранспорт" бе обсъден на последното събиране на транспортната комисия в общинския съвет. Манолов поясни, че дружеството няма капацитет да търгува на борсата. "На някои наши служители им липсват базови умения за работа с интернет, вие искате да търгуват на борсата. Нямам идея защо "Столичен автотранспорт" има тази лицензия", заяви той. "От отговора разбрах, че понеже служителите ви не могат да работят на компютър, ще дадете 2,5 млн. на посредник за доставката на газ. Защо не обучихте хора, за да спестите тези средства? Обществената поръчка е обявена преди 10 дни и приключва днес. След като ГЕРБ, БСП, ИТН и другите ви назначиха през юли, имахте достатъчно време да я подготвите и да определите разумен срок за участие, а да не я пришпорвате", коментира Ставрев. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата