Медия без
политическа реклама

Как "неуправляващото мнозинство" в София спаси скандален договор

Частна фирма ще продължи да вози пътниците до Нови Искър и Кремиковци още 4 години

Удължаването на договора с "МТК Гроуп" бе предложено от Карлос Контрера (вдясно) и бе подкрепено от групите на ГЕРБ, БСП и ИТН.
Удължаването на договора с "МТК Гроуп" бе предложено от Карлос Контрера (вдясно) и бе подкрепено от групите на ГЕРБ, БСП и ИТН.

Изминалите няколко дни отговориха нагледно на въпроса кой дърпа конците в София, откакто кмет на града е Васил Терзиев. Сходен въпрос - кой управлява столицата - постоянно се задава в социалните мрежи, където опонентите на кмета непрекъснато призовават той да излезе напред, да поеме отговорност и по-смело да се заеме с проблемите на града. Последната седмица ясно показа, че Терзиев и подкрепящата го група на ПП-ДБ-"Спаси София" в СОС понякога успяват да хванат ръка и да се сборят с ГЕРБ, но само по второстепенни теми - например за нощния градски транспорт. Стане ли обаче дума за големи пари и за това накъде те да се насочат, Терзиев и общинарите му почти не получават шанс, тъй като тогава групата им се оказва в малцинство (22 от 61 членове на СОС). Замирише ли на пари, на бял свят излиза

 

друга конфигурация, която вече стана известна като "икономическото мнозинство".

 

В него задължително са замесени ГЕРБ, БСП и ИТН (общо 26 души), на които по традиция помагат отцепниците от "Възраждане" (4 души) и единственият представител на ВМРО Карлос Контрера. В конкретния случай към изброените групи се присъедини и "Синя София" на проф. Вили Лилков.     

Става дума за един от най-скандалните договори на общината, чийто корени лежат още във времената, когато кмет на София беше Бойко Борисов. Доскоро очакванията бяха, че тази година ще е последната, в която този договор ще действа, след което ще се намери по-щадящо решение за данъкоплатците.

На практика обаче нищо такова не се случи. Преди дни по предложение на споменатия Контрера и със съвносители хора на ГЕРБ - Прошко Прошков и Димитър Вучев, на ИТН и "Синя София", а също и с решаващата помощ на БСП, общинският съвет удължи без никакви подобрения споразумението, с което частната фирма "МТК Гроуп" обслужва 16 автобусни линии на градския транспорт. Става дума за т.нар. северни маршрути до Нови Искър, Кремиковци и др. За тях през следващите 4 г. "МТК Гроуп" ще получи общо около 130 млн. лв., за да пропътува по 6,5 млн. км. годишно. 

Срещу продължаването на схемата се обявиха ПП-ДБ-"Спаси София" и "Възраждане". Аргументите бяха, че договорът с "МТК Гроуп"

 

е крайно неизгоден за общината и позволява пилеене на общински пари.

 

При абсолютно предизвестен изход удължаването на споразумението не бе подкрепено и от Ваня Григорова от групата на БСП, която гласува "въздържал се". От същата група вот "против" дадоха Войслав Тодоров и Диана Тонова, но както вече стана дума, тяхната съпротива не бе достатъчна. 

Както "Сега" нееднократно писа, контрактът с превозвача бе гласуван през 2016 г. по предложение на Контрера и с помощта на ГЕРБ. Той влезе в сила през 2017 г. и трябваше да изтече на 1 август т.г. След решението на СОС обаче ще остане в сила до лятото на 2029 г.

 

Защо е толкова скандален договорът

 

с компанията "МТК Гроуп"? На пръв поглед всичко в споразумението изглежда нормално. Приходите за фирмата за транспортното обслужване на Кремиковци и Нови Искър са обвързани с тези на общинското дружество "Столичен автотранспорт", което вози в останалите части на София. Парите за частника се изчисляват, като цената за километър пробег на "Столичен автотранспорт" се намалява с 5%. Така защитниците на споразумението оправдават присъствието на "МТК Гроуп" в обществения превоз с това, че извършва услугата на по-ниска цена.

Това обаче само привидно е така. За разлика от общинското дружество, частникът не трябва да доказва разходите си, поради което приходите му от общинския бюджет са гарантирани. Докато "Столичен автотранспорт" минава през одити и в крайна сметка на практика на него се плаща по-малка сума от заложената в бюджета. Преди дни "Спаси София" изчислиха, че в икономическата рамка за 2025 г. за "Столичен автотранспорт" са предвидени по 5,14 лв. на км. При това положение парите за частното дружество падат до 4.88 лв. На практика обаче общинската компания доказва разходи за 4,81 лв. и се оказва, че "МТК Гроуп" вози по-скъпо от "Столичен автотранспорт". Всъщност фирмата трябва да получава по 4,57 лв. на километър, но реално взима с 31 ст. повече. Според общинските съветници на ПП-ДБ-СС

 

годишната щета за бюджета е около 2 милиона лева.

 

Хората на Терзиев изровиха и други доказателства, че години наред софиянци плащат богато и пребогато на "МТК Гроуп". Зам.шефът на транспортната комисия Андрей Зографски от "Спаси София" съобщи, че според годишния отчет на фирмата за 2023 г. "ключовият ръководен персонал" в дружеството е взел заплати в размер на 3 360 000 лв., или по 280 000 лв. на месец. "Аз не знам колко човека се водят "ключов ръководен персонал" в "МТК Гроуп"? Ако някой знае, да каже. Ако е единствено собственикът - братовчедът на Васил Илиев, това прави колосална заплата от 280 000 лв. месечно. Ако са десет човека, което ми се струва много за дружество със 190 служители, това са по 28 000 лв., пак са много. В същия отчет виждаме и изключително завишаване на разходите за външни услуги - от 3,6 млн. на 7,8 млн. лв. Така само по тези две пера получаме 7,2 млн. лв., които всички софиянци плащат на частната фирма и за които апелираме да се преговаря. Моето подозрение е, че тези разходи се правят, за да прикрие огромната печалба на "МТК Гроуп", коментира Зографски.

При всички поставени въпроси поведението на групите, които подкрепиха удължаването на договора, бе скандално. Тази на ГЕРБ дори не се поинтересува от изнесените данни, нито разясни защо подкрепя Контрера и дори е съвносител на доклада му.

 

"Мълчанието на агнетата" стана още по-абсурдно,

 

тъй като по-опитните съветници от ГЕРБ знаят отлично колко проблеми създаде този договор назад в годините. Заради неизгодни за общината клаузи в него бяха заведени съдебни дела, много от които превозвачът печели и това води до нови разходи за София. През 2020 г. при бившия кмет Йорданка Фандъкова бе нает консултант, който да анализира споразумението с "МТК Гроуп". Той преброи 18 възможни варианта, по които общината може да бъде атакувана в съда. Съобщението тогава бе направено от Прошко Прошков, който сега е съвносител на доклада на Контрера. Парадоксално остана защо нито той, нито друг от ГЕРБ не отвори и дума да започнат преговори с "МТК Гроуп" и да се направи опит договорът да се подобри в полза на обществения интерес. Особено след като стана ясно, че в него няма клауза за задължително удължаване. И защо споразумението стигна максимално възможния срок, а не например 1 г., през която общината да се подготви да поеме линиите?       

Също парадоксално бе и поведението на групата на БСП. В хода на дебатите лидерът й Иван Таков коментира, че още от 2013 г. той има категорично становище против участието на частни превозвачи в градския транспорт на София. Каза също, че не е съвносител на доклада и "никога не бил". Таков не може да е забравил, че преди години договорът на София с "МТК Гроуп" се превърна в може би единствения общински контракт, с който се занимаха чак депутатите на БСП, които публично призоваха общинарите си да не го подкрепят. Въпреки това сега и Таков, и съпартийците му (без Диана Тонова, а Войслав Тодоров е от "Изправи се БГ") вдигнаха ръка за удължаването. Както стана дума, "въздържал" се бе Ваня Григорова, но не заради съмненията за източване на бюджета, а защото в "МТК Гроуп" нямало синдикати и никой не защитавал работниците.   

 

Най-смайващи и лишени от логика

 

бяха изказванията на групата на проф. Вили Лилков (самият той също гласува против, но двамата му колеги подкрепиха Контрера, ГЕРБ, БСП и ИТН). Представителят на "Синя София" Ивайло Йонков, също съвносител, заяви, че не се интересува колко пари се плащат на "МТК Гроуп" и че единственото важно нещо е пътниците да имат редовен транспорт. Той добави, че като десен политик е радетел още частни фирми да возят софиянци. На реплика, че дясната политика не означава в общината да се допускат далавери, Йонков отвърна, че в програмата на партия КОД, която издигна Вили Лилков за кмет, било заложено пълно излизане на държавата от икономическия живот.        

Основният публичен аргумент на Карлос Контрера да натиска за частната фирма е, че ако договорът не се продължи, след 1 август т.г. няма да има кой да вози жителите на Нови Искър, Кремиковци и др. Човекът на ВМРО нееднократно попита кой ще поеме отговорност, ако пътниците от тази част на София останат без транспорт. Контрера обаче не коментира факта, че още през юни м.г. СОС гласува да се отпуснат близо 1 млрд. лв. за закупуването на нови автобуси и трамваи. Решено бе в рамките на 6 г. общината да придобие 108 нови трамвая, а 40 да се модернизират. Също и 75 тролейбуса, 50 електробуса и 230 автобуса. 70 от автобусите трябваше да се именно за откъсването на 16-те линии от ръцете на "МТК Гроуп".

Сходно решение бе взето още през 2023 г. в мандата на Фандъкова. Нито едно от двете обаче не се изпълнява. Още м.г. общинари от групата на кмета Терзиев сигнализираха, че ръководството на "Столичен автотранспорт" заобикаля докладите на СОС и не обявява търг за автобуси. Коментарите бяха, че така то на практика помага договорът с частната фирма да бъде удължен. Ключов детайл в цялата схема е, че през 2024 г. шефовете на "Столичен автотранспорт" бяха предложени от Карлос Контрера и бяха вкарани във фирмата с гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН и отцепниците от "Възраждане". 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата