В парламента се проведе странно подобие на дебат заради питане на депутати от БСП към здравния министър Костадин Ангелов за дейностите и политиката на правителството по отношение на COVID-19. Социалистите бяха предложили в края на разискванията да се приеме решение, с което парламентът изисква от Министерския съвет да актуализира и приведе в действие Националния план за готовност за грипна епидемия в срок до един месец.
За несъответствието между темата на питането към министъра – коронавируса, и предмета на решението – мерки срещу грипа, веднага се хванаха както управляващите от ГЕРБ, така и самият Ангелов. Въпреки всичко, управляващите подкрепиха проекторешението. „Има смисъл от актуализиране на този план, защото рискът наистина в рамките на ширещата се пандемия от коронавирус да се наслои грипна епидемия, е сериозен и тогава трябва да имаме готовност за реакция и отговор. Разбирам вашето пристрастие към плановата икономика, но в същото време ситуацията и предизвикателството коронавирус изискваха да бъдем изключително креативни и реактивни“, коментира шефът на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова, която е лекар по професия. Тя призова здравните проблеми да не се политизират и ползват за пропаганда. „Нека да покажем единство и зрялост на нацията в тази криза, а това трябва да произтече от подобни поведения и послание от българския парламент“, обърна се Дариткова към левите депутати.
Като се изключи нейното изказване, управляващите запазиха мълчание. Затова дебат реално не се състоя, тъй като от парламентарната трибуна се изказваха само опозиционните депутати, които един през друг говореха за сложната ситуация, която епидемията създава в здравната система. Ангелов въобще не се обади, а когато социалистите настояха да се включи пряко в дискусията, водещият заседанието Емил Христов от ГЕРБ отговори, че министърът ще се изяви след всички други изказвания. „Няма да наруша установена парламентарна традиция“, запъна се Христов, докато соцдепутатите негодуваха.
Когато накрая дойде редът на Ангелов, той също порица опозицията, че е объркала дискусията. „Държа да подчертая дебело, че грип и COVID-19 са абсолютно различни заболявания, които нямат нищо общо помежду си“, заяви министърът. И се впусна в обширно сравнение на двете болести – патогенеза, път на разпространение, диагностика, диференциална диагноза, клинична картина, лечение, ваксини – и направи извода, че грипът е добре познат, а коронавирусът – далеч по-слабо. „За какъв реалистичен план говорите, когато има толкова много неизвестни за COVID-19“, обърна се той към социалистите, които настояваха правителството да излезе с такъв план за борба с епидемията. „В момента в България грип няма. Грипът ще дойде през ноември, през декември ще се разпространи и очакваме пикът на заболяванията през януари и февруари. Осъвременяването на плана ще помогне“, съгласи се той иначе с проекторешението.
За лечението на неосигурените лица Ангелов подчерта, че болниците обслужват такива, когато имат спешна нужда, а след това има ясно разписани правила как става заплащането за тях. „Защо държавата при 7 човека е затворена, а при 1300 не е затворена? Защото в самото начало, когато започна всичко, нямаше нищо известно. Говорим за нов вирус, а тогава трябва да се предприемат мерки, за да се подготвят всички системи на държавата“, обясни той.