Медия без
политическа реклама

Съюзът на юристите нахока НС, че прави законите за четене отзад напред

08 Февр. 2022
БГНЕС

Съюзът на юристите в България (СЮБ) остро критикува 47-ия парламент, че продължава традицията да прави законите така, че да се четат отзад напред - с преходни и заключителни разпоредби в един закон да се променят десетки други, които нямат пряка връзка с него.

Писмото на СЮБ е пратено до председателя на Народното събрание Никола Минчев, премиера Кирил Петков и шефа на правната комисия Милен Матеев.

Конкретният повод за недоволството на юристите са измененията в десетки закони чрез заключителните разпоредби на Закона за бюджета за 2022 г., припомня "Лекс".  С тях се премахва фигурата на съдията по вписванията, създава се Държавна агенция по вписванията и процесуалното представителство на държавата по дела се възлага на министъра на правосъдието. В крайна сметка парламентът се отказа да променя законите по тази процедура. 

От преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2022 г. ще бъдат извадени над 90 параграфа, които предлагат промени в други закони.

В писмото си обаче председателят на СЮБ Владислав Славов припомня, че преди година най-старата организация на юристите у нас призова в следващия парламент да влязат повече юристи, за да се прекратят недопустимите практики, наложени от предишното управление, закони да се променят чрез преходни и заключителни разпоредби на други, въпреки че нямат никаква връзка. "В края на мандата на 44-ото Народно събрание - парламент с най-ниско обществено доверие (7,6% след промените от 1989 г.) Съюзът на юристите в България след кратък анализ на дейността на НС призова всички политически партии и коалиции в кандидатските си листи за народни представители за следващите избори да включат по-голям брой юристи и то с реален юридически стаж, а не юристи по диплома. Вероятно, обръщението ни донякъде е дало ефект, защото от 27 тогава сега юристите са 38, но пак не са достатъчно!", пише сега Славов.

И припомня, че тази "опасна и противоконституционна тенденция в законотворчеството наложи принципа законът да се чете отзад напред". СЮБ казва още, че ще бъде лошо начало законодателната дейност на 47-ото НС да продължи с тази практика, опит за което вече наблюдаваме в Преходните и заключителни разпоредби на законопроекта за Закон за бюджета".

В писмото си до председателя на НС, премиера и шефа на правната комисия организацията сочи, че особен проблем е и че тези промени се правят в закон с едногодишно действие.

Новата власт продължава порочната практика да се правят важни промени в държавата чрез преходни и заключителни разпоредби в нямащи нищо общо със съответните теми закони.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата