"Една от амбициозните ни цели е София да бъде град с нулеви нетни емисии до 2030 г.". Това каза столичният кмет Васил Терзиев при откриването на 61-вата сесията на Междуправителствената експертна група по климатичните промени (IPCC) към Организацията на обединените нации (ООН), в която участват 500 делегати от 195 държави. Столицата ни е домакин на форума, който бе открит днес и ще продължи до 2 август.
По думите на Терзиев за да бъде София зелен град, е нужно сътрудничество, иновация и управление на околната среда. Според него София вече прави стъпки в тази посока - в лицето на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT). "Нашата визия е ясна - да превърнем столицата в устойчиво и зелено място, което може да е пример за останалите градове в страната", коментира още Терзиев. И определи като сложен процес подготовката за адаптиране към променящите се климатични условия, особено в гъсто населените градове. По думите му подходите трябва да бъдат внимателни и да се има предвид свързаността на биосферата, градските елементи и социални и икономически нужди.
Целта на Терзиев изглежда твърде амбициозна на фона на нерешените проблеми с автомобилните газове, запрашаването и отоплението на твърдо гориво, както и на замърсяването на въздуха в столицата, което не се мери достатъчно качествено. През март т.г. екип от експерти, ръководен от водещ международен специалист по качеството на въздуха, потвърди високото замърсяване с азотен диоксид в София. Стойностите, които показа първото по рода си измерване в града, бяха 18 пъти по-високи от препоръчваните от Световната здравна организация и представляват сериозна заплаха за здравето на жителите му. Основен източник на азотен диоксид в София е транспортът, категорични бяха експертите. Въпросното замърсяване от години наред се отрича официално от местните власти, защото двете транспортно ориентирани автоматични измервателни станции са сложени далеч от пътното платно, и то в неподходящи райони на града.
Припомняме, че преди месец екипът на Терзиев и подкрепящата го група в Столичния общински съвет - ПП/ДБ/"Спаси София" внесоха множество промени в съществуващия механизъм с мерки, които общината предприема при замърсяване на въздуха в София. Сред идеите са въвеждане на мерки при по-ниски нива на замърсяване с фини прахови частици ФПЧ10 спрямо сегашния механизъм, приет през 2018 г., по-лесно пускане на зелен и бял билет при мръсен въздух, зареждане на магазините в центъра само между 5;30 и 7 ч. и др.