България е на първо място в Европа по тютюнопушене сред 11-годишните и 15-годишните деца и на второ място при 13-годишните. Това показва проучване на Световната здравна организация в 45 държави на Стария континент, оповестено в Световния ден без тютюнопушене, който отбелязваме всяка година на 31 май по инициатива на СЗО, предаде БНР.
26% от 11-годишните у нас пушат. Същата е картината при 15-годишните момчета. Момичетата на 15 години с този порок са 38 на сто, съобщи д-р Михаил Околийски, представител на офиса на СЗО за България. "България е уникална страна с това, че момичетата пушат повече от момчетата, което според СЗО е проблем от националната сигурност, защото засяга пряко демографското развитие на страната", коментира той. Според него във връзка с тази тревожна статистика българското правителство трябва да забрани всякакви форми на реклама, промотиране и спонсорство на тютюневите изделия. Необходимо е и въвеждане на здравно образование за децата в училищна и предучилищна възраст, смятат още експертите.
„Оказва се, че 11-годишните български деца са на второ място в Европа по пушене, а 15-годишните са на първо място и то момичетата са повече отколкото момчетата. Това е тревожна тенденция и това означава, че трябва нещо да се направи, за да се помогне на младите хора, които още не са преминали през болката и страданието на тютюнопушенето, за да могат да направят един интелигентен и информиран избор“, каза и д-р Гергана Гешанова, цитирана от БГНЕС, която е председател на Коалиция за живот без тютюнев дим. Тя припомни, че изследването се прави периодично, за да се види какъв е здравният статус на младите хора в Европа.
Изследването на СЗО е поредното, което нарежда родните ученици на челни места по вредни навици. Международно проучване, огласено през 2017 г., също показа, че учениците ни са "отличници" по секс, цигари и алкохол.
Според друго изследване - на Фондация “БлуЛинк” - към 1 май жертвите на пушенето в България и в световен мащаб са много повече от жертвите на Covid-19. "За 6 месеца тютюнопушенето у нас убива над 11 000 човека, а към 1 май в България бяха регистрирани 68 смъртни случая от Covid-19. По света 3 милиона и половина човека умират всяка година от тютюнопушене. Докато отново към 1 май 224 172 човека са загинали от Covid-19", посочи Христо Иванов от фондацията.