Бивши и настоящи министри и вицепремиери, които са имали отношение към ремонта на Националния дворец на културата за подготовката му за българското европредседателство, свидетелстваха във вторник по делото в Софийския градски съд срещу бившия директор на НДК Мирослав Боршош, съобщи lex.bg. На практика това са хората, които е трябвало да контролират процесите.
Боршош е подсъдим по обвинение на прокуратурата за безстопанственост и нецелево изразходване на пари от бюджета, които правителството отпусна за ремонта на НДК - там миналата година се състоя българското европредседателство. Прокуратурата твърди, че Боршош е сключил 15 неизгодни сделки, от които държавата е била ощетена с близо 3.5 млн. лв.
Никой от свидетелите обаче не беше категоричен, че Боршош е нарушил закона. Пред съда вицепремиерът Томислав Дончев изтъкна, че с бившия директор на НДК не са имали добра комуникация и често са спорели за начина, по който се управлява дворецът. „Моето притеснение беше, че темпът на разходите не съответства на темпа на приходите и се формира дефицит. Не веднъж съм писал по тази тема, говорили сме, спорили сме", заяви той пред журналисти след заседанието. Дончев, който беше принципал на НДК от 2015 до началото на 2017 г., отбеляза, че понякога е изисквал документи от Боршош, които така и не получил, а за други се налагало да пише писма по няколко пъти, за му ги изпрати.
Все пак вицепремиерът уточни, че проблемът му с бившия шеф на НДК бил по-скоро "личен и емоционален". "Свикнал съм, когато работя с някого, в началото да се обединим около някакви цели, освен административната част от процеса, да имаме общо разбиране за нещата. Това не се получи“, посочи Дончев. На въпрос дали Боршош е харчил нецелово пари, отпуснати от бюджета, Томислав Дончев отговори: "Парите нямат панделка, тоест - ако някой своеобразно е ползвал средства от целевата субсидия за други разходи, само че впоследствие от други приходи е успял да вкара точно същите средства, това не е обезателно нарушение".
В съда беше призован и бившият министър за европредседателството Лиляна Павлова, която от май до юни 2017 г. беше принципал на двореца. Тя обяви, че били сключени договори за ремонт на около половината сграда на НДК. При нейна проверка обаче се оказало, че през определени периоди имало проблеми заради забавени плащания. Павлова била информирана, че от субсидията от 17 млн. лв. година по-късно останали едва 6 млн., а в същото време на изпълнителя е платено едва 20%. Павлова коментира и качеството на ремонта на сградата, като отбеляза, че когато направила лично инспекция, "имала забележки". По нейни думи нямало график и не било ясно какви материали се влагат.
Третият свидетел по делото беше вицепремиерът за европредседателството в служебния кабинет Деница Златева.