Напрежението около условията на програмите "Училищен плод" и "Училищно мляко" логично доведоха до първите отказали се. Директорът на 144-о училище "Народни будители" в столицата Величка Николова съобщи, че се отказва от безплатните плодове и мляко. В протестно писмо до земеделското министерство тя обяви, че програмите, които би трябвало да помогнат за здравословното хранене на децата, всъщност са довели до повече проблеми.
Пред БНР Николова посочи, че последните промени в наредбата за двете схеми са създали възможност поръчките за плодове и мляко да бъдат печелени от лобистки фирми. "Заложените условия могат да изпълнят една до две фирми в България. Тези две фирми, ако влязат във всички училища, как ще си свършат работата и как ще успеят да предадат на децата млякото, защото за да раздават мляко, трябва да имат помещения... В кое помещение ще се съхраняват плодове и кой ще ги раздава на 620 деца, при условие че няма място за това", попита тя.
Това не е първият сигнал, че новите текстове в наредбата, които имаха за цел да дадат приоритет на производителите, няма да работят добре. Българската асоциация на производителите на плодове и зеленчуци би тревога още през лятото, че има опасност от злоупотреби, тъй като е възможно една фирма да получи почти половината държавна поръчка. Пред БНР вчера председателят й Чавдар Маринов определи ситуацията като „административен хаос, внедрен чрез бързите промени в наредбата“ и припомни изискването на асоциацията да бъде изследван капацитетът на фирмите, които участват в схемите. „Имаме доста сигнали от директори на учебни заведения и земеделски производители, които твърдят, че искат да се откажат от схемата. Много са писмата към нас, които споделят това тяхно желание за отказ“, заяви той, обещавайки мащабни действия по разкриване на нелоялните практики в схемата.
РЕАКЦИЯ
Калина Тутева от агроведомството пък апелира училищата да не се отклоняват от същината на извършените промени. "Те касаят основно критериите за избор на доставчик от учебните заведения, в случай че учебното заведение е решило да участва в схемата не самостоятелно, а чрез заявител доставчик. Наредбата предвижда още два варианта, в които учебните заведения могат да участват в тази схема", коментира тя. Единият вариант е да участват самостоятелно, като направят избора на доставчик по реда на закона за обществените поръчки, а вторият - да кандидатстват чрез общините, които отново следва да проведат избор по ЗОП. По думите на Тутева текстовете в наредбата по отношение на съхранението и раздаването на продуктите не са били изменени.