Медия без
политическа реклама

Варна оставя за след вота проблемите с Дупката и Морската градина

И по двата казуса е налице ефектно тупане на топката с минимален резултат

02 Септ. 2019
Инструментериумът в баталиите за Морската градина включва и надписи по огради - без практически резултат. Снимка: авторът
Инструментериумът в баталиите за Морската градина включва и надписи по огради - без практически резултат. Снимка: авторът

Два от щекотливите проблеми на Варна - съдбата на т.нар. Дупка и движението на автомобили в Морската градина, остават за решаване в следващия мандат, сочат последните действия и бездействия на местната власт. Любопитно е, че това се случва на фона на управленско “активизиране” и по двата въпроса, което обаче е с минимален практически резултат.

Дупката, която градът придоби миналата година от пловдивския бизнесмен и социалист Георги Гергов за 43.2 млн. лв., стана обект на своеобразен интернет референдум. Той е иницииран от самата община Варна - на специален сайт всеки, който пожелае, може да гласува в какво да се превърне празният парцел. Предложенията, от които се избира, са подготвени от екип архитекти. Общинската управа обещава, че идеята, събрала най-много гласове (например пространството да стане парк), ще бъде реализирана след международен конкурс. Всичко това означава поне няколко години още Дупката да си остане дупка, тъй като не само конкурсът, но и дейностите после - изготвянето на проект, намиране на финансиране и т.н., костват доста време. Варна например обяви международен конкурс и за нова сграда на градската библиотека - победителят бе награден през 2016 г., но нито е направена първа копка, нито са намерени пари за строежа.

Почти същото ефектно тупане на топката се разиграва и за достъпа на автомобили в местността Салтанат в Морската градина. След като през юни на паркинг там бе сгазено дете, се надигна мощно обществено негодувание срещу колите. Общинската управа свика няколко комисии и в крайна сметка местният парламент гласува промяна в генералния план за движение, който да редуцира свободния автомобилен достъп (ще има изключения за социалните заведения и зареждането на заведения).  Решението на общинския съвет обаче, взето в началото на август, е само една от нужните стъпки към действителна забрана на коли. Изискват се изработване на проект за промяна на генералния план, потвърждаването му в експертния съвет по градоустройство и кметска заповед. “Все още има доста път да се измине до забрана на колите”, коментира членът на транспортната комисия към ОбС Януарий Вичев (БСП). А междувременно част от решенията може да се обжалват. През мандатите си досега кметът Иван Портних няколко пъти забраняваше автомобилите в Салтанат, но заповедите му падаха в съда след жалби на многото собственици там.

 

ШУМ

И двата казуса със сигурност ще са теми от предизборната шумотевица в града. Но там, където им е мястото - в общинския съвет, няма да бъдат обсъждани, тъй като до 27 октомври ще се проведе една, най-много две сесии.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата