Медия без
политическа реклама

За 546 селища у нас не се знае имат ли, нямат ли вода

420 000 българи пък са на воден режим, сочат данните на "Зелено движение"

27 Авг. 2024
В много селски магазини положението в момента е такова.
В много селски магазини положението в момента е такова.

В края на първата четвърт на ХХІ век 410 населени места у нас са на воден режим. Други 546 (10,4% от селищата) не се обслужват от ВиК оператор, затова за тях няма никаква информация имат ли вода и какво е нейното качество. Общо за страната 50% от водата се губи по мрежата. 

Това са част от изводите на "Зелено движение", базирани на събрани данни от партията и представени във вторник пред журналисти от съпредседателя на партията Тома Белев, бивш зам.-министър на околната среда, и члена на изпълнителния ѝ съвет Борислав Сандов, който пък беше екоминистър в кабинета на "Продължаваме промяната" и Кирил Петков. 

"Липсата на обективна и достоверна информация ни кара да мислим, че сушата е причина, но не най-главната причина", каза пред БНР Белев, който е изготвил т.нар. карта на безводието у нас.

Данни, събрани от "Зелено движение" през последните два месеца, показват, че минимум 546 или 10,4% от населените места в България не се обслужват от ВиК оператор. Разбира се, това са предимно малки села, но за тях няма никава информация в регистрите - имат ли жителите им вода и какво е нейното качество.

Най-малко 420 000 души от 105 общини пък са с обявен чрез заповед на кмета режим на водоснабдяване. Още 140 населени места с 84 хиляди жители имат трайни проблеми с доставката на вода. За част от ВиК операторите и населените места обслужвани от тях няма никаква информация извън сигналите на гражданите, казват още от "Зелено движение".

Редица селища като Плевен, Търговище, Карнобат, Омуртаг, Аврен, Аксаково, Антоново, Асеновград, Върбица, Гърмен, Джебел, Павликени, Попово, Стралджа, Сунгурларе са имали сериозни проблеми с водоснабдяването още през 2007 г., продължават да ги имат и сега.

"Едва половината от водоизточниците у нас имат разрешителни за ползване по Закона за водите, поясни Тома Белев. "Половината от водата, добивана у нас за питейни цели, просто не се измерва. Това са официални данни на КЕВР. Ти не измерваш какво вземаш от природата." 

И се подкрепя с числа: 4117 разрешителни за ползване на води за питейно-битови цели са издадени на ВиК оператори и общини (329 от повърхностни води и 3788 от подземни води), т.е. едва в половината от водоизточниците се спазва Законът за водите. ВиК операторите отчитат 2847 водомери при водоизточника - едва при 34% от всички водоизточници се измерва водата постъпваща от природата в нарушение на Закона за водите. По данни от ДКЕВР едва "44% от добитите водни количества се измерват при водоизточника съгласно разпоредбите на чл. 194а, ал. 1 от ЗВ".

Голяма част от построените с пари от европейските фондове пречиствателни станции изобщо не работят, заради лошо проектиране и несвързване с мрежите. Не се търсят нови водоизточници, които може да са по-малки, но да са достатъчни за нуждите на местните селища. Вместо това се говори за големи язовири, които струват много пари. Общините включват в устройствените си планове нови строежи – особено на хотели и ваканционни селища, без това да е съобразено с възможностите за водоснабдяването им от наличните водоеми. Отделен проблем е това, че половината от водоизточниците в страната нямат санитарно-охранителна зона, което позволява сеч на дърветата там и застрашава качеството на водите, разказаха още Белев и Сандов, цитирани от Mediapool.

Тома Белев припомни, че за изработването на информационна система, която да показва в колко и кои населени места има проблеми с водоснабдяването, са били предоставени 6 млн. лв. от оперативната програма "Околна среда", но тя не работи. Вероятно за това ще бъде сезирана Европейската прокуратура. 

Г-н Белев, в социалните мрежи публикувахте карта на безводието в страната, която се обновява непрекъснато със селища и видове проблеми с водата. Как точно събирате данните и каква е целта? Това е инициатива на "Зелено движение".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата