Медия без
политическа реклама

Автосалонът в Париж не губи блясъка си въпреки многото отсъстващи

16 марки отказаха да се представят на изложението във френската столица

04 Окт. 2018
Премиерата на BMW 3-Series бе сред най-очакваните на салона в Париж.
ЕПА/БГНЕС
Премиерата на BMW 3-Series бе сред най-очакваните на салона в Париж.

Едно от най-старите автомобилни изложения в света – Парижкото, празнува 120-годишнината си. Салонът отвори врати във вторник, а организаторите се надяват, че той ще подобри постижението си от 2016-а, когато беше посетен от близо 1.1 млн. души. Домакините на събитието не се притесняват от факта, че голям брой производители пропускат салона, като причините най-често са финансови.

Тази година във френската столица няма да бъдат изложени модели на Ford, Fiat, Chrysler, Aston Martin, Bentley, Alfa Romeo, Lamborghini, Jeep, Rolls-Royce, McLaren, Volkswagen (все пак марките Audi, Porsche, Seat и Skoda участват), Opel/Vauxhall, Nissan, Mazda, Mitsubishi и Volvo. За сметка на тях има сериозно присъствие на компании от Китай. Дебют в Париж ще направи и виетнамската марка Vin Motors, която ще се опита да се наложи в Европа с модели, използващи по-стари технологии на BMW.

Въпреки многото отсъстващи автосалонът е домакин на някои доста интригуващи премиери. Една от най-очакваните е тази на новото поколение на BMW 3-Series (G20), което се отличава значително от предшественика си – както заради новата платформа, така и заради дизайна си. В основата на модела е архитектурата CLAR, използвана при повечето коли с надлъжно разположение на двигателя на "баварците". В конструкцията на каросерията са използвани предимно алуминий, магнезий и високоякостна стомана. Основен приоритет при разработката е подобряване на динамиката, като автомобилът е с 55 кг по-лек, а центърът на тежестта е снижен с 10 мм. Разпределението на масата между двете оси е 50:50.

Първоначално новото BMW 3-Series ще се предлага с избор от 3 мотора в 5 варианта на мощност. Четирицилиндровите бензинови двигатели, с работен обем 2,0 литра, при BMW 320i и 330i развиват мощност 184 и 258 к.с. Версиите 318d и 320d ползват дизели със същия обем, като развиват 150 и 190 к.с. Единственият вариант с 6-цилиндров мотор засега ще е BMW 330d, който развива 265 к.с. Версията 320d е със задвижване на четирите колела, а останалите са със задно предаване. На по-късен етап ще се появи модификация с 3-цилиндров мотор, както и М-модификации с мощни двигатели.

Големият конкурент на баварците – Mercedes-Benz, е сред най-активните изложители в Париж и показва няколко напълно нови модела. Повечето от тях бяха разкрити още преди седмици - сред тях са кросоувърът GLE и електрическият SUV модел EQC. А дебютът на третата генерация на минивана B-Class се състоя минути след отриването на автосалона във френската столица. Моделът стъпва на пазара с нов дизелов мотор и 8-степенна автоматична скоростна кутия. При него дебютира и 2-литровият дизелов двигател OM 654, който отговаря на стандарта Euro 6d, влизащ в сила през 2020 г. Мощността на мотора може да е 150 или 190 к.с., като по-силната версия харчи едва 4,5 л/100 км. Този агрегат работи в комбинация с 8-степенна автоматична скоростна кутия.

По-малкият дизел е 1,5-литров, като развива мощност 116 к.с. и за него е достъпна 7-степенна автоматична трансмисия. Тя се предлага и за бензиновия двигател с обем 1.33 литра, развиващ 136 и 163 к.с. На по-късен етап ще се появят и версии със задвижване на четирите колела 4Matic. В новата B-Class има мултимедийна система MBUX, която може да се самообучава и да запомня предпочитанията на водача. Тя отговаря на обръщение "Hey, Mercedes", като разбира въпроси и команди в свободна форма. Системата може да търси места за почивка или за хранене, като се обновява онлайн. Тя открива свободни места за паркиране и предупреждава собственика, ако се опитат да откраднат или вдигнат автомобила.

Миниванът разполага и със система за полуавтоматично придвижване – същата като при S-Class. Радарите и камери позволяват на автомобила да се движи самостоятелно в лентата си и да се престроява, като може да поддържа скоростта на колоната, да спира напълно и след това да подновява движение.

Сериозно присъствие на автосалона в Париж има и Skoda, като чехите залагат на спортните модели. Компанията представи първия в историята си кросоувър, с обозначение RS. Това е нова версия на Kodiaq, оборудвана с 2-литров дизелов агрегат. Той развива 240 к.с. и е най-мощният модел на марката с такова гориво. 

Чехите показаха и концептуален модел Vision RS, чиято цел е да демонстрира в каква насока ще поеме дизайнът именно на спортните модели на марката. Освен това той показва и как ще изглежда следващото поколение на модела Rapid, чиято поява е предвидена за догодина. Задвижването на прототипа е поверено на хибриден силов агрегат със сумарна мощност 245 к.с. В него основна роля играе 1,5-литров бензинов турбомотор TSI (150 к.с.), на който помага електрически двигател с мощност 98 к.с. Ускорението от 0 до 100 км/ч отнема 7.1 секунди, а максималната скорост е 210 км/ч. Агрегатът може да работи в няколко режима, в т.ч. Sport, Normal и EV. От компанията твърдят, че компактният хечбек изхвърля само 33 г СО2 на километър, като на електричество може да измине до 70 км. Батерията с капацитет 13 кВт се нуждае от 2,5 часа за пълно зареждане от стандартната електропреносна мрежа.

Както вече споменахме, в Париж дебютираха и първите модели на виетнамската марка VinFast. Това са седанът LUX A2.0 и кросоувърът LUX SA2.0, които засега са прототипи, изградени на платформите на BMW 5-Series и X5. Серийното им производство ще започне догодина, а през 2020 г. те трябва да стъпят и на пазарите в Европа.

Двигателите на двете коли са 2-литрови, с турбо и 4 цилиндъра, като в тяхната основа е моторът BMW N20. По-слабият мотор развива мощност 176 к.с. и въртящ момент 308 Nm, а по-мощният – 231 к.с. и 350 Nm, като и двата се съчетават с 8-степенна автоматична скоростна кутия. Базовият вариант е с предно предаване, а задвижването и на четирите колела се предлага като опция. Седанът ускорява от 0 до 100 км/ч за 8.9 секунди с по-слабия мотор и за 7.1 секунди с по-мощния. Всъдеходът обаче е достъпен единствено с двигателя с 231 к.с., като достига 100 км/ч от място за 8.9 секунди при версия със задно предаване и за 9.1 секунди при тази с 4х4.

Дизайнът на виетнамските автомобили е дело на реномираното италианско ателие Pininfarina. Затова производителят твърди, че те съчетават "виетнамски дух, италиански дизайн и германски технологии, като целта им е да представи прогресивния дух на новия, енергично развиващ се Виетнам".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата