Райконен отложи титлата на Хамилтън

Сега англичанинът има нужда от класиране в Топ 7 в Мексико, за да стане шампион във Формула 1 за пети път

23 Окт. 2018
Кими Райконен ликува след финала на състезанието в Остин, на което той спечели 21-вата си победа във F1 - 5 години след 20-ата.

Кими Райконен ("Ферари") спечели Гран при на САЩ и отложи с поне седмица шампионската титла на Люис Хамилтън във Формула 1. Пилотът на "Мерцедес" завърши трети, но съперникът му в битката за титлата Себастиан Фетел ("Ферари") остана четвърти и така развръзката на шампионата бе отложена с поне седмица. Хамилтън обаче увеличи с 3 т. аванса си и вече води със 70 точки на германеца, така че може да стане шампион за пети път в кариерата си, ако завърши в Топ 7 в следващата надпревара - в Мексико сити в неделя.

Състезанието в Остин започна лошо за Фетел, който се завъртя на пистата, след като бутна Даниел Рикардо ("Ред Бул"). В дълъг период от състезанието изглеждаше, че германецът няма да стигне до позиция, която да запази теоретичните му шансове. Грешка в стратегията на "Мерцедес" при второто спиране в бокса пък даде шанс на Райконен да излезе начело, а след това Макс Верстапен ("Ред Бул") също изпревари Хамилтън. До края на състезанието тримата бяха близо един до друг, но така и не настъпиха промени. Фетел пък запази теоретичните си шансове, след като зае четвъртото място, изпреварвайки Валтери Ботас ("Мерцедес"), който имаше проблеми с гумите.

За Райконен това е първа победа след 5 години пауза. Последният му успех бе през 2013 с "Лотус" в Австралия, а оттогава минаха 113 състезания, преди той да се качи на върха на подиума. 39-годишният финландец стана и най-възрастният победител в състезание след Найджъл Менсъл (41 г.) през 1994-та.

След състезанието Кими се пошегува с Хамилтън, като го попита: "Спечели ли вече титлата?" Британецът му отговори с усмивка "не", но по-късно показа пред медиите, че не му е до шеги: "Имаше много неща, които трябваше да направим по-добре. Не бяхме достатъчно бързи, имаше и други неща. Ние сме толкова добри, защото знаем как да се върнем след по-слабо състезание, така че трябва да го направим в Мексико. За мен важното беше да завърша пред Фетел, няма значение в кой момент ще спечеля титлата, стига да я спечеля."