Медия без
политическа реклама

Коронавирусът провали почивката ви? Вземете ваучер

Пандемията блокира пътуванията на 200 000 българи, предплатили пакети за 250 млн. лева

05 Юни 2020
Pixabay

Едва наесен може да се очаква туроператори да започнат да връщат пари за предплатени почивки, които вече са се провалили или тепърва няма да се осъществят заради коронавируса. Голяма част от туристическите агенти ще се възползват докрай от дадената отсрочка покрай извънредното положение - 14-дневният срок за възстановяване на суми на потребителите беше удължен на 12 месеца, прогнозираха от Комисията за защита на потребителите. "Хората трябва да преценят добре всички опции да получат компенсация. Възможно е ползването на ваучер за почивка на по-късен етап или на друга алтернатива за ваканция, предложена от туроператора, да са по-подходящи от изчакването да си получат парите в брой", обясни Игнат Арсенов от КЗП. 

Близо 200 000 българи са платили чрез туроператори 250 млн. лв. за екскурзии и почивки в периода на извънредното положение - от 13 март до 31 май, отчете Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.

 

"Туристите, взели пакетни почивки -  транспорт, нощувки и храна, трябва да знаят, че туроператорът носи отговорност за изпълнението на договора", посочи Арсенов. Ако заради извънредната ситуация почивката не може да се осъществи, туроператорът е длъжен да предложи следните три опции за компенсация - ваучер "отмяна на пътуването", алтернативно пътуване или връщане на парите в срок от 12 месеца (срокът бе гласуван с последните промени в Закона за здравето). Турпоператорите в момента не връщат пари в брой, а предлагат ваучери, които клиентите, платили екскурзии и почивки, могат да използват до 2 години след вдигането на карантината.

Възможна е и друга хипотеза за провалена почивка - туристът да поиска да прекрати договора си с туроператора, ако има някаква промяна в пакетната услуга, без това да е свързано с коронавируса. Тогава влизат в сила общите разпоредби на договора, както и на Закона за туризма, според които потребителят има право да си получи парите в 14-дневен срок от прекратяване на договора.

Възможно е туристът просто да не иска да пътува, защото се страхува да не се зарази. "Тогава той може да договори с туроператора и какво се случва по-нататък, но трябва да знае, че отменяйки почивката, ще загуби част от парите, които вече е платил, а най-вероятно ще плати и неустойки", поясняват от КЗП. 

Още по темата