Медия без
политическа реклама

Поръчител на заем не може сам да се откаже от задълженията си

Мога ли да отида и едностранно да се откажа да съм вече поръчител за взет заем?

В.С., София

 

Кризите определено не носят проблеми само за длъжниците, но и за хората, които са станали техни поръчители - било то за личен заем, кредит, фирмено задължение. Затова и всеки трябва да мисли винаги много добре, преди да стане поръчител, защото уредбата е много стриктна и в общи линии след съгласие не позволява много възможности за реакция.

Поръчителството като вид договор е записан в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) в раздела за обезпечения на вземанията. Там той е заедно със залога и ипотеката. С договора поръчителят се задължава пред кредитора на друго лице да отговаря за изпълнение на неговото задължение. Длъжникът не участва, макар че се гарантира именно негов дълг. 

Поръчителят е задължен солидарно с взелия заем. И точно това е едно от най-важните неща, които трябва да се знаят и помнят при поръчителството. Защото тази солидарност означава, че кредиторът може да насочи искането си както към длъжника, така и към поръчителя. Дори кредиторът - банка, физическо лице, фирма, които са дали заема, могат да го поискат първо не от длъжника, а от поръчителя. Просто преценяват, че длъжникът в момента е в затруднение и предявяват искането директно пред поръчителя. 

Поръчителството се простира върху всички последици от неизпълнението на главното задължение. Тук се включват и лихви, и дори разноските по събиране на вземането. По закон поръчителят може да противопостави на кредитора всички възражения, принадлежащи на длъжника. Например, че не дължи толкова, че не е минал падежът. Той може да направи дори прихващане с вземане на длъжника към кредитора. Необходимо е да се знае, че поръчителят не губи тези права и когато длъжникът се е отказал от тях или е признал своето задължение. 

Поръчителството няма самостоятелен характер, то следва главния дълг, затова погасяването на главното задължение (поради изпълнение, даване вместо изпълнение, опрощаване, прихващане и т.н.) винаги води до погасяване на поръчителството. Обявяването на основния договор за недействителен също води до погасяване на поръчителството: няма дълг - няма поръчителство.

При всички положения при редовен договор (писмена форма, редовни подписи) за поръчителство съответният гарант не може едностранно да се откаже, да прекрати споразумението. Единственият начин да се отърве предсрочно е, ако сам покрие дълга и самият той стане кредитор на длъжника.

Нещо повече. Например поръчителят остава задължен и след падежа на главното задължение. Това се случва, ако примерно кредиторът е предявил иск против длъжника в течение на шест месеца. След това обаче той не е задължен, защото продължението на срока, дадено от кредитора на длъжника, няма действие спрямо поръчителя, ако той не е дал съгласието си за това.

Ако поръчителят изпълни задължението на длъжника - било то доброволно или принудително, след това той може да иска от длъжника главницата, лихвите и разноските, които е направил. Длъжникът обаче не отговаря към поръчителя, ако е изпълнил задължението, преди да е бил уведомен за направеното от поръчителя плащане.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

поръчител, заем, кредити

Още по темата