Медия без
политическа реклама

Съпруг и роднини по права линия не плащат данък наследство

Красимир Добрев
Красимир Добрев

Кой плаща и кой е освободен от данък наследство?

И.Щ., София

 

С данък върху наследствата се облагат наследените по закон или по завещание имущества в страната или в чужбина. Това е записано в чл.29 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). Под наследства се имат предвид недвижими имоти, автомобили, вземания и задължения, парични влогове в страната и чужбина и др.

Наследеното имущество се събира като една маса и се оценява в левове към момента на откриване на наследството. Това става по определена процедура. Така например недвижимите имоти се оценяват по данъчна оценка, чуждестранната валута и благородните метали - по централния курс на Българската народна банка, ценните книжа - по пазарна стойност, превозните средства - автомобили, самолети, трактори и т.н. - по застрахователна стойност, останалите движими вещи и права - по пазарна стойност.

От актива на облагаемата наследствена маса, определен по този ред, се приспадат установените задължения на наследодателя към момента на откриване на наследството. Тези задължения се оценяват по същия ред като активите.

Според ЗМДТ данъкът върху наследството се заплаща от наследниците по закон или по завещание, както и от заветниците. От него са освободени преживелият съпруг и наследниците по права линия без ограничения - това са например син, дъщеря, внук на наследодател и др. Те не дължат данък върху наследени имоти, автомобили, участия във фирми, парични влогове в банки.

В чл. 43 от ЗМДТ пък е записано, че банките, застрахователните и другите търговски дружества, както и всички други лица, които са влогодържатели или длъжници по ценни книги, пари или друго имущество, което влиза в едно наследство, за което знаят, че е открито, са длъжни преди плащането, предаването или прехвърлянето на това имущество да изпратят опис на имуществото на общината по местооткриване на наследството. 

Законът разпорежда, че сумите по сметки на починали лица се изплащат на техните наследници след представяне на удостоверение от общината, че са посочени в декларацията за облагане с данък върху наследствата и данъкът е платен. "Когато данъкът не е платен, той се удържа и се превежда по сметката на съответната община в едномесечен срок от представянето на документ за размера на дължимия данък, а на наследниците се изплащат суми до размера на остатъка по сметката на наследодателя", е записано в ЗМДТ.

При откриване на наследство данъчно задължените лица или техните законни представители са длъжни в срок от 6 месеца да подадат декларация в общината по последното местожителство на наследодателя, а ако последният е имал местожителство в чужбина - по местонахождението на по-голямата част от имуществото му в страната. За наследник или заветник, който не е съпруг, низходящ, родител, брат или сестра, 6-месечният срок от подаване на декларацията тече от узнаването, че наследството е открито. Подадената в срок декларация от един наследник ползва и другите наследници. Данъчно задължените лица посочват в декларацията полученото наследствено имущество по вид, местонахождение и оценка.

 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

данъци, наследство, консулт

Още по темата