Медия без
политическа реклама

МФ: Догодина ресторантьори и хляб ще са отново с 20% ДДС

Служебният кабинет чака 51-вото НС да заработи, за да представи пакета данъчни промени и бюджета за 2025 г.

Днес, 14:22
"Преференциалните данъчни ставки не само увеличават административната тежест, но са и предпоставка за отклонение от данъчно облагане", отбеляза финансовият министър Людмила Петкова.
"Преференциалните данъчни ставки не само увеличават административната тежест, но са и предпоставка за отклонение от данъчно облагане", отбеляза финансовият министър Людмила Петкова.

Служебният кабинет ще внесе с известно закъснение в Народното събрание проект на бюджета за 2025 г. с 3% дефицит. За целта ще бъдат предложени редица мерки за повече приходи и намаляване на разходите.

Това обяви служебният финансов министър Людмила Петкова след днешното заседание на Съвета за тристранно сътрудничество, на което бе разгледан пакетът данъчни промени за догодина, публикуван за обществено обсъждане от МФ още през септември. Те не предвиждат увеличаване на съществуващи или нови данъци, а повечето са технически изменения, свързани с прилагането на европейски директиви и изисквания на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), както и прецизиране на нормативната уредба. 

Измененията в данъчни закони, както и проектобюджета за 2025 г., ще бъдат представени с известно закъснение и няма да бъде спазен крайният срок - 31 октомври, стана ясно от думите на Петкова. В началото на октомври Петкова призова политическите сили от все още действащото 50-о Народно събрание да обсъдят, вкл. с бизнеса и синдикатите, какви мерки трябва да се вземат, за да може страната ни да приеме бюджет за 2025 г. с дефицит до 3%, за да не се наруши Законът за публичните финанси. Тогава служебният финансов министър предупреди за стряскащ ръст на разходите за догодина от близо 18 млрд. лв.

"Не предлагаме промени в ставките на основни данъка - ДДС, корпоративния данък и данъка върху доходите на физическите лица", посочи днес Петкова след заседанието на тристранката. 

Не стана ясно обаче какви промени в приходната част на проектобюджета ще предложи МФ, така че да осигури повече постъпления в хазната догодина. Нито какви разходи трябва да бъдат отрязани, за да се свие огромната дупка в хазната.

Със сигурност за догодина МФ не предвижда да бъде удължено действието на по-ниската ставка ДДС за ресторантьорите и нулевата ставка ДДС за хляба, т.е. те ще се върнат на стандартните 20%. Годишният ефект от връщането на по-високата ставка е 400 млн. лв., каза Петкова. "Преференциалните ставки по принцип са предпоставка не само за увеличаване на административната тежест, но те са и предпоставка за отклонение от данъчно облагане", отбеляза финансовият министър.

"Проект на бюджет за 2025 г. вече е обсъден със социални партньори и с Националното сдружение на общините в България, но предстоят и консултации с партиите, които ще влязат в парламента. Надявам се параметрите на проектобюджета да бъдат одобрени, поне в по-голямата си част", каза Петкова, цитирана от БТА.

Социалните партньори обаче казват, че проектобюджет още не са виждали, а са имали само неформални разговори.

Част от работодателските организации днес са приветствали премахването на диференцирани ставка ДДС, въведени още по време на ковид-пандемията.

Бизнесът обаче остро е възразил срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Целта е по-засилен контрол и предотвратяване на данъчни измами със складови наличности. От работодателските организации обаче смятат това за прекомерна административна тежест за компаниите, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата