Медия без
политическа реклама

Личните лекари искат да издават тестове само при 2 симптома

Първо да се прави бърз антигенен тест, а ако той е отрицателен, но оплакванята продължават или се влошават, да се нaзначава и PCR, настояват джипитата

Илияна Кирилова

По всичко изглежда, че и от другата седмица личните лекари няма да получат дълго чаканото право да издават направления за тестове за коронавирус на пациентите си, въпреки, че лично здравният министър увери, че този въпрос ще бъде решен до края на тази седмица. На тази мисъл навежда позицията на Сдружението на общопрактикуващите лекари до здравната каса, с което те изразяват несъгласие с предложените от касата 5 критерия за издаване на талони за тестове и настояват това да става само при 2 симптома от 11 изброени, сред които те добавят и главоболие, диария, гадене и повръщане и гърлобол. Освен това джипитата искат като начало да могат да издават бързи тестове, които след това да се потвърждават и с PCR тест.

В позицията си лекарите припомнят своето предложение от 15-и октомври т.г., в което настояват за 4 симптома, при наличието на които да издават талони. Вместо това обаче вчера получиха от НЗОК почти невъзможно предложение за увеличаването им до 5 на брой - "новопоявила се температура; новопоявила се кашлица (предимно суха); новопоявила се силна отпадналост; новопоявила се загуба на вкус и/или обоняние; новопоявило се затруднено дишане или недостиг на въздух; миалгия; кислородно насищане по-малко от 92 на сто (или по-малко от 88 на сто за пациенти с хронична обструктивна белодробна болест) при извършване на пулсоксиметрия, ако има такава възможност".

"Последното може да се извърши единствено, ако е осигурена възможност и пациентът е в кабинета на лекаря, което не е препоръчително в настоящите условия на епидемия", коментират обаче личните лекари. Те посочват, че бързото и рязко повишаване на новозаразените налага преосмисляне на посочения подход. "Считаме, че скъсено време за тестване (улеснен достъп и бърз резултат-при антигенните тестове) и обхващане на възможно най-голям брой хора със симптоми (ниска цена, възможност за провеждане във всяка лаборатория) ще доведе до по-бързо обхватно диагностициране и карантиниране на инфектираните, което ще забави темпа на разпространение на инфекцията, като по този начин ще намали прилива на пациенти и към болничните лечебни заведения. Освен това, получаването на резултат от тестването в рамките на половин час ще елиминира 24 до 48 часово забавяне на хоспитализация, ако се налага такава", мотивират те предимствата от ползването на „бързите“ антигенни тестове. Според тях това не отменя ползването на PCR, но като потвърждаващ тест в определени случаи: например отрицателен антигенен тест при наличие на симптоми, които продължават по-дълго време или се влошават.

"Данните към 5 ноември сочат, че 7.7% от заболелите (активни) са хоспитализирани. Останалите 92.3% се лекуват и проследяват от общопрактикуващ лекар. От собствени наблюдения на този голям брой болни (активни), които не са хоспитализирани, се убедихме, че обикновено ранните прояви на КОВИД-19 при преобладаващия брой пациенти се представляват от най-често от 2 или три симптома. Според европейския CDC симптомите са: кашлица, треска, възпалено гърло, миалгия и отпадналост, затруднено дишане, диария, гадене и повръщане, загуба на вкус и/или мирис. Ние бихме добавили и болка в гърдите и главоболие. Резултатът от рентгенография, доказваща суспектна за КОВИД-19 пневмония, както и анамнеза за контакт с доказано инфектиран с КОВИД-19 са самостоятелни критерии и основание за тестване", пишат джипитата.

Затова и предлагат следното:

- Да се приеме първоначално изследване с антигенен тест за доказване на инфекция със SARS-CoV-2.

- Положителният резултат от теста да бъде основание за поставяне под карантина или хоспитализация в зависимост от тежестта на заболяването.

- Антигенните тестове да се извършват максимум до 4-я ден от появата на симптомите, като тест да се назначава при наличие на 2 от изброените - новопоявила се температура, новопоявила се кашлица, предимно суха, новопоявила се отпадналост, новопоявили се загуба на вкус и/или обоняние, новопоявило се затруднено дишане или недостиг на въздух, миалгия, главоболие, диария, гадене и повръщане, гърлобол, кислородно насищане <92% или <88% (ако пациентът е с ХОББ) при проведена пулсоксиметрия, ако има такава възможност.

"Намаленият брой на изискуеми симптоми и увеличеният им брой ще доведе до по-голям обхват и откриване на заразени с КОВИД-19, навременно поставяне под карантина, както и лечение, с последващо намаляване на скоростта на разпространение на инфекцията и намаляване на товара особено върху болничната помощ", казват от НСОЛБ. Те предлагат и два критерия, които според тях трябва да са единствено основание за назначаване на тест - пневмония, суспектна за КОВИД-19, доказана с образен метод на изследване, както и контакт с доказано инфектирано със SARS-CoV-2 лице при поява на поне един симптом от гореописаните. Джипитата смятат, че PCR трябва да се назначава при отрицателен антигене тест, но при наличие на симптоми, които могат да бъдат свързани с КОВИД-19 и които не се редуцират, утежняват се или се увеличава броят им.

"Критериите трябва да се преосмислят и да са два или най-много три", коментира вчера д-р Любомир Киров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари пред Нова Телевизия. Той препоръча в новите условия да се използват антигенни тестове, а PCR теста да се използва, когато антигенният тест е отрицателен, но пациентът продължава да има оплаквания или се влошава.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?